СПИСОК НА НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПО ПАРТИИ ВО СИТЕ 80 ОПШТИНИ И СКОПЈЕ – ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

СПИСОК НА НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ПО ПАРТИИ ВО СИТЕ 80 ОПШТИНИ И СКОПЈЕ – ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

На локалните избори после двата изборни круга, според првичните неофицијални резултати СДСМ забележа историска победа со 57 градоначалнички места. ВМРО-ДПМНЕ доби само 5 градоначал ...

СДСМ ВО ПРВ КРУГ ДОБИ 38 ГРАДОНАЧАЛНИЧКИ МАНДАТИ, ВМРО-ДПМНЕ – ТРИ, ДУИ – ДВА

СДСМ ВО ПРВ КРУГ ДОБИ 38 ГРАДОНАЧАЛНИЧКИ МАНДАТИ, ВМРО-ДПМНЕ – ТРИ, ДУИ – ДВА

Државната изборна комисија на својата веб-страница ги објави конечните резултатите од локалните избори што се одржаа во неделата, на 15 октомври, и мандатите на градоначалниците шт ...

Порака на Отец Пимен до партиите

Порака на Отец Пимен до партиите

Митрополитот на европската епархија на МПЦ-ОА, отец Пимен, реагираше на игнорантскиот одност од власта и од опозицијата кон јубилејните 50 години од автокефалноста на МПЦ-ОА. Влади ...

МПЦ-ОА одбележа 50 години автокефалност

МПЦ-ОА одбележа 50 години автокефалност

Во Охрид, духовниот центар во кој пред 50 години беше прогласена автокефалноста на МПЦ, синоќа во катедралната црква Св Софија свечено беше одбележан големиот јубилеј во присуство ...

МНР: Меѓу загинатите и повредените во Лас Вегас нема наши државјани

МНР: Меѓу загинатите и повредените во Лас Вегас нема наши државјани

Македонското Министерство за надворешни работи информира дека согласно досегашните информации од дипломатско-конзуларните претсвавништва низ САД, нема пријави за загинати или повре ...

22 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

22 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Истрагата која е сѐ уште отворена, досега не резултира со откривање на нарачателите и извршителите на атентатот. Денеска се навршуваат 22 години од атентатот врз поранешниот претсе ...

Почнаа 56. Струшки  вечери на поезијата

Почнаа 56. Струшки вечери на поезијата

Со традиционално садење дрво и со поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ - Чарлс Симиќ, вечерва почнаа 56. Струшки вечери на поезијата. По официјалното отворање ш ...

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top