СВЕТОЗАР РИСТОВСКИ – КОИНЦИДЕНТНО, „ЛАЗАР“ СТАНУВА МНОГУ АКТУЕЛЕН

Во Скопје деновиве пристигнавте, претпоставувам од Канада, за светската премиера на Вашиот најнов филм „Лазар“, кој ќе се прикаже вечерва на отворањето на 36. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Кажете ни нешто за првите емоции, премиерата на филмот, очекувањата, желбите... Се радувам што по неколку години напорна работа, ќе можеме на македонската публика да и' го покажеме н ...

Read more

ЏЕС И КЕЈПИ БЕЈЛИ: МАКЕДОНСКИ ДОМАТИ РАСТАТ ВО АМЕРИКАНСКА ГРАДИНА

Амбасадоре Бејли, г-ѓа Бејли, колку долго ја имате градината со органски зеленчук и овошје во вашата резиденција? Г-ѓа Бејли: Ние во Македонија пристигнавме во февруари, а нашите пакети во март. Тогаш реков, да ги тргнеме сите тие работи и да направиме градина. Ангажиравме градинар и тој направи неколку дизајни. Имавме градина и во Турција, но таму почнавме многу доцна, па не успеавме да видиме како се разв ...

Read more

НИКОЛА ПОПОСКИ ЗА „ФИГИЕЛ“: ЈА ФРЛАМЕ ЕМИГРАНТСКАТА ТОПКА

- Како влијае бегалската криза врз Македонија. Како може да се справите со повеќе илјадите бегалци, кои дневно ја преминуваат грчко-македонската граница? – Полека се навикнавме на дневно 500-те бегалци, но сега веќе дневно доаѓаат три-четири илјади. Се има случено во рок од 48 часа 12 илјади луѓе да пристигнат од грчките острови во Македонија. Во оваа состојба, Европската Унија бара од нас сите да ги регист ...

Read more

ИРЕНЕУШ ВЕГЛОВСKИ: МАКЕДОНИЈА СТАНА ВЕТУВАЧКА ЗЕМЈА ЗА ХОТЕЛСКИТЕ БРЕНДОВИ

Познатиот светски хотелски бренд „Ибис“ од неодамна почна со работа и во Скопје. Со тоа, Македонија се вброи меѓу 61 европска земја што го имаат овој бренд, кој е дел од групацијата „Акор хотелс“, хотелски синџир во чиj состав влегуваат звучни хотелските имиња како: „Новотел“, „Софител“, „Ибис“, „Меркури“, „Формел 1“ и други. По неодамнешната трансакција помеѓу групацијата „Орбис“, базирана во Полска, и неј ...

Read more

ЛЕШЕК БАЛЦЕРОВИЧ: СОВЕТНИЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ЗАМЕНА ЗА ДОБРА ВЛАДА

Македонија имаше ретка можност да биде домаќин на Лешек Балцерович, еден од најголемите економски реформатори во Европа, творецот на полското економско чудо кое трае веќе повеќе од две децении, човекот кој ја преобрази земјата во современа пазарна економија која го восхитува светот со своите резултати. За само две децении Полска се преобрази целосно, од земја со вкоренета и плански водена економија во отвор ...

Read more

МИЛЕНА ДРАГИЧЕВИЌ-ШЕШИЌ: МАЛИТЕ НАРОДИ ТРЕБА ДА ИМААТ СИЛЕН ЗБОР ЗА СВЕТОТ ДА ГИ СЛУШНЕ

Малите народи може да го промовираат својот идентитет преку културата, која им е најдостапен начин, или ако во светот ги праќаат само најдобрите, вели Милена Драгичевиќ-Шешиќ, претседател на УНЕСKО за културни политики и менаџмент и професорка на Универзитетот за уметност во Белград, Србија. Таа учествува на Третата годишна меѓународна научна конференција „Идентитет и култура“ на Центарот за култура и култу ...

Read more

МАЛГОЖАТА ОМИЛАНОВСКА – ПОЛСКАТА КОЛЕКЦИЈА ОД МСУ ТРЕБА ДА БИДЕ ИЗЛОЖЕНА И ВО ПОЛСКА

Во Скопје заедно со македонската министерка за култура Елизабета Канческа- Милевска неодамна потпишавте нов договор за соработка на полето на културата меѓу Полска и Македонија за периодот од 2015 до 2018 година. Што од соработката сметате дека е особено важно на кое двете земји треба да се фокусираат? Сметам дека во годините кои ќе следуваат ќе бидат продолжени започнатите проекти за превод на литературни ...

Read more

МИРЈАНА ТРАЈКОВСКА-ЛАЗАРОВА: ИЗБОРНИОТ МОДЕЛ ЗАВИСИ ОД ЦЕЛТА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ПОСТИГНЕ

Госпоѓо Трајковска, Вие бевте на чело на ДИК во деликатно време во 2002 година. Сега, 13 години подоцна, изборното законодавство во Македонија одново е ставено на сериозен тест. Имајќи го предвид Вашето искуство, дали сметате дека изборната регулатива генерира проблеми? Изборниот законик на неколку пати претрпе промени во изминатите години. Се покажа дека постојат проблеми не само во некои од законските реш ...

Read more

АДОНИС – МАКЕДОНИЈА Е ПОЕТСКИ СИМБОЛ

„Вчера дознав дека ја добив „Ремарковата награда“, која се доделува во Берлин, и сум пресреќен. Благодарен сум на жирито што ми ја додели, таа меѓу другото е и признание и на мојата земја, што е особено значајно за нас Арапите, но и за светот пошироко“. Вака спонтано започна разговорот со големиот поет и професор Али Ахмед Саид Есбер-Адонис, учесник на годинешните „Струшките вечери на поезијата“, во опуштен ...

Read more

БРАНКО АЗЕСКИ: ВИЕНА ОТВОРИ НОВИ ЕКОНОМСКИ ПЕРСПЕКТИВИ ЗА РЕГИОНОТ

Во Виена имавте значајни средби и дебати за тоа како да се подобри економската и социјалната положба на земјите од регионот на патот кон Европската унија. За што конкретно се заложија стопанските комори на земјите од Западен Балкан на Самитот? Согласно со комплементарната природа на целите за чие остварување се залагаат коморите од земјите од Западен Балкан, а со намера да се воспостави соработка во насока ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top