БРАНКО АЗЕСКИ – КОНЕЧНО БИЗНИСОТ ВО ФОКУСОТ НА „БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС“

Земјите од регионот во последниве 25 години како се' уште да се соочуваат со истите економски проблеми. Ваша оцена, каква е состојбата во регионот? Целиот регион на Балканот го потресуваат исклучителна сериозна бегалска и економска криза. Паѓа економската активност помеѓу балканските земји и Европската унија. Западен Балкан остварува 75 отсто од својата трговска размена со Европската унија. Иако ЕУ е најзна ...

Read more

БИЛЈАНА ТАНЕСКИ – ТАГУВАМ ПОРАДИ ГЕНЕРАЛНАТА ТАГА

За почеток ќе Ве прашам за филмот „Златна петорка“ на Горан Тренчевски, за сработеното, интересна актерска екипа и секако - како е да се работи со екс-ју ѕвездата Славко Штимац? - Екипата со која работев на филмот „Златна петорка“, освен што бевме избрани според естетската и актерската поставка, имаше голема задача, моќно и сосема ненападно, прудентно и со љубов кон уметноста, приказната, поточно вистината, ...

Read more

БИЉАНА ТАНУРОВСКА ЌУЛАВКОВСКИ: „КИНО КУЛТУРА“ МОЖЕ ДА СТАНЕ СИМБОЛ ЗА СЛОБОДНО ИЗРАЗУВАЊЕ

„Кино култура“ - кои се активностите на кои работите или ги планирате? „Кино култура“ е проект, иницијатива на „Театар на навигаторот Цветко“ и „Локомотива“ - Центар за нови иницијативи во уметноста и културата и наша примарна цел е да се обезбеди простор за развој на современите изведувачки уметности и современата култура. Сакаме „Кино култура“ да стане место за професионалната и пошироката заедница и го з ...

Read more

СУЗАНА СПАСОВСКА: МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА ТРЕБА ДА СЕ ПЕЕ ДОСТОИНСТВЕНО

Со или без официјален статус, веќе три децении Сузана Спасовска низ разни фази од својата музичка кариера докажува дека го заслужува прекарот Сузе Национале. Постоеле обиди и на други ликови од естрадата да им се „додели“ таа одредница, но таа асоцијација едноставно најдобро се врза токму за Сузе, уште на почетокот на нејзината фолк-кариера. Можеби токму нејзината одлука да го избере фолкот како жанр за неј ...

Read more

АРНЕ САНЕС БЈОРНСТАД: ОЧЕКУВАМ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА БИДЕ ОСТАВЕНА САМА ВО БЕГАЛСКАТА КРИЗА

Македонија не смее да биде оставена сама во справувањето со бегалската криза, оваа политика на ЕУ не донесе решенија и таа ќе треба да се реконструира. Ова се главните поенти што во интервју за „Дневник“ ги изнесе норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјорнстад за Македонија, Србија и Црна Гора. Состојбата со бегалците е причина за неговата посета на земјава наскоро. Бјорнстад одговара на прашањата зошто безбедна ...

Read more

АНАСТАСИJА ИЛИЕВСКА: УНХЦР МОЖЕ ДА БАРА, НО МАКЕДОНИЈА НЕ РАЗМИСЛУВА ЗА БЕГАЛСКИ КАМПОВИ

Можност за затворање на македонската граница за мигрантите и отворање бегалски кампови на границата, најави австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Kурц, по вчерашната средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, во Скопје. Kурц најави дека Австрија годинава е подготвена да прими 37.500 бегалци и очекува оти оваа бројка ќе биде биде постигната за неколку месеци, по што земјат ...

Read more

НИКОЛА ГРУЕВСКИ ЗА „ТО ВИМА”: СО ДВЕТЕ РАЦЕ ПОТПИШУВАМ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИИ КОН ГРЦИЈА

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски даде интервју за еден од најтиражните и највлијателните грчки весници „То Вима" во кое одговара на повеќе актуелни прашања. Постојат обвинувања дека вашата влада ја злоупотребила власта, дека не се почитувало владеењето на правото, дека била потисната слободата на медиумите. Ова наметна да се склучи договор со посредништво на ЕУ, како и нови избори во април. Како ...

Read more

БИЛЈАНА ВАНКОВСКА: НОВИОТ УНИВЕРЗИТЕТ Е ВАЖЕН ЗА ВМРО ДПМНЕ, А НЕ ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО!

Формирањето на Универзитетот за одбрана, мир и безбедност “Дамјан Груев”  за кого предлог Законот е закочен на собраниската Комисија за образование и наука,   нема суштински  да ги реши проблемите  на високото образование. Тој се однесува на сѐ, освен на образованието! Важноста на овој универзитет е голема за ВМРО-ДПМНЕ и тоа во симболичка смисла: на своите гласачи ќе можат да им порачаат дека, ете, основал ...

Read more

ЃОРЃИ ФИЛИПОВ: НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО ДА СЕ ИГНОРИРААТ ПОРАКИТЕ НА РОТ, ТОА СЕ ПОРАКИ НА ГЕРМАНИЈА!

Поранешниот македонски амбасадор во Германија Ѓорѓи Филипов оценува дека изнесените ставови на државниот министер во германското министерство за надворешни работи Михаел Рор треба да се  разберат  многу сериозно. Загриженоста на официјален Берлин  за лошата  состојба во Македонија    дојдоа во последен момент, како поттик   кон сите инволвирани страни да направат максимални напори  за спроведување на  догов ...

Read more

САЕИД САДЕГХ МОХАММАДИ: МАКЕДОНИЈА И БАЛКАНОТ СЕ ВЛЕЗНА ВРАТА КОН ЕВРОПА

Ова ќе биде прва официјална посета на Рохани на Европа и прва на шеф на иранската државата по 1999 година, кога неговиот претходник, претседателот Мохамад Катами, имаше слични патувања во Париз и во Рим. Рохани сега ќе се сретне со европските партнери, со кои се очекува да склучи голем број бизнис-зделки, кои, според странските новински агенции, се проценуваат на неколку милијарди американски долари. За тоа ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top