10 ГОДИНИ НОКАУТ – ЉУБОВТА СЕКОГАШ ПОБЕДУВА

Ако минатата година ја завршивте убаво - со два прекрасни анплагд концерти во Универзална сала, оваа година ви тргнува уште поубаво - со одбележување на 10-годишниот јубилеј. Што би издвоиле како посебни моменти од десетгодишното музичко дејствување на втората постава на бендот? - На ова повеќе гледаме како на жив организам кој живее, твори и опстојува поради сопствените квалитети кои ги поседува, кој зад с ...

Read more

КОЈ ИМА НАЈУБАВО ЗНАМЕ: МАКЕДОНСКОТО ВЛЕЗЕ ВО ЧЕТВРТ ФИНАЛЕ

Канадскиот весник The Province организира избор за најубаво знаме преку својот веб сајт, каде што секој посетител може да гласа во поединечните споредби помеѓу две знамиња по што на крај победува едно и се пласира во наредната фаза. На македонското за сега добро му оди и стигна до четврт финале. Победникот на натпреварот ќе биде познат за 10 дена. ...

Read more

ПРИЗНАНИЈА ЗА ВЕРИЦА, ДАНИЕЛА И ЗОРИЦА

„Златна бубамара на популарноста“ продолжува со традицијата - да ги наградува пејачите за нивниот придонес и трагите што ги оставиле во македонската забавна музика. Признанието за животно дело на годинашното 18. издание на манифестацијата ќе им припадне на Верица Ристеска, Зорица Поп Панкова и Даниела Панчетовиќ, трите вокалисти на групата „Македонија“. - Овој убав и свечен миг ќе нe` однесе во носталгичнио ...

Read more

КОСТАДИН КОСТАДИНОВСКИ: МНОГУ ПЕСНИ, МАЛКУ ХИТОВИ

Како долгогодишен опсерватор на музиката, човек со багаж и минато, како ја оценувате музичката сцена денес? Има ли песни, има ли пејачи и има ли назнака дека излегуваме од творечка, музичка криза? - Музиката е моќна магија која може да го трогне внатрешното битие во потрагата по нејзината убавина и во естрадната песна. Имаше движечка сила во рефрените што се одгласуваа во првата деценија на престижниот Фолк ...

Read more

БЕРЛИНСКА ГРУПА НЕМА КОНЦЕРТ, А ДА НЕ ЈА СВИРИ „ЈОВАНО, ЈОВАНКЕ“

Народната песна „Јовано, Јованке“ членовите на овој бенд ја свират речиси 20 години на концерти и фестивали во целиот свет. Ја слушнале случајно и во неа се вљубиле на прв поглед. Голема сцена ви треба за да ја поканете берлинската група со интересно име „17 хипици“. Нема место во Германија и во Франција каде што не настапила, а брзо го освојува и светот. Основач на концептот и на бендот е англиско-германск ...

Read more

МАКЕДОНИЈА НАСТАПУВА НА ПРВАТА ПОЛУФИНАЛНА ВЕЧЕР

На овогодишното 60. издание на „Евровизија“, што по победата на контроверзниот лик на Кончита Вурст, ќе се случува во Виена, во салата „Штатхале“, Македонија ќе настапува во првата полуфинална вечер. Евровизиски музички фестивал ќе се случува на 19, 21 и 23 мај годинава, во траење од две полуфинални и една финална вечер. Даниел Кајмакоски и добро познатата композиција „Лисја есенски“ ќе си ги измерат силите ...

Read more

„ВИЗИЈА“ : НЕ СМЕ СТАПНАЛЕ ВО БРИТАНИЈА, А ТАМУ СЕ СЛУША НАШАТА МУЗИКА

Скопскиот бенд „Визија“ работи три години и веќе има свирено на големите фестивали „Зајачарска гитаријада“, „Јелен демофест“ во Бања Лука. Неодамна излезе и надвор од регионов. Музичарите се најдоа на седмото место на топ-листа со 90 најдобри состави од цел свет, која е скроена од британската веб-страница Emerging Indie Bands (Инди-групи во подем). Никогаш не свиреле во живо во Англија, но таму ја слушаат н ...

Read more

НА КАРНЕВАЛОТ „БАМБУРЦИ“ ПРОДЕФИЛИРАА 500 МАСКИ

По улиците и на селскиот мегдан во Ратево, Беровско, во рамките на карневалот „Бамбурци“ продефилираа околу 500 поединечни и групни маски од Македонија, Србија и Бугарија. - Месната заедница од Ратево и локалната самоуправа од Берово со заеднички напори успеаа локалниот селски обичај да го трансформираат во Малешевски карневал и да го запишаат во календарот на карневали на Македонија, рече претседателот на ...

Read more

СИМОНА СТАНКОВСКА ПОБЕДНИЧКА НА „МИС МЕДИТЕРАН 2015“

Деветнаесетгодишната студентка од Скопје, Симона Станковска, изминатив викенд се закити со титулата „Мис на Медитеранот за 2015 година“, на изборот на убавина што се одржа на Кипар. Изборот се одржуваше во елитниот хотел „Ројал премиум“ во Кирена, каде што беа сместени и учесничките на изборот. „ Пресреќна сум. Не е мала работа да се победи во конкуренција на медитеранската убавина. Верувам дека достојно ја ...

Read more

СТРУМИЧКИ КАРНЕВАЛ – ЌЕ СЕ ПРАЗНУВА ОД 18 ДО 25 ФЕВРУАРИ

Годинешново издание на Струмичкиот карневал ќе се случува од 18 до 25 идниот месец. Карневалските празнувања, традиционално, почнуваат со детскиот маскенбал (18 февруари), продолжуваат со објавување на резултатите од конкурсот за најдобра фотографија од ланскиот карневал и концертот под маски на музичкото училиште. Главните карневалски настани ќе се одржат на 20 февруари, со традиционалниот маскенбал, на ко ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top