КАЈМАКОСКИ ЈА ПОЧНА ПРОМОТИВНАТА ТУРНЕЈА

Со гостување во соседна Албанија, македонскиот евровизиски претставник Даниел Кајмакоски ја започна промотивната евровизиска турнеја во организација на Македонската Радио Телевизија. Лобирањето започна од Тирана, каде на покана на националната Албанската Радио Телевизија, Даниел Кајмакоски беше гостин во Дневникот на АРТВ, а имаше и повеќе интервјуа за радио и телевизиски емисии за албанскиот национален сер ...

Read more

„МИЗАР“ СО КОНЦЕРТ ВО ЗАГРЕБ НА 16 АПРИЛ

После четири години отсуство од загребската музичка сцена култниот македонски рок бенд „Мизар“ на 16 април ќе одржи концерт во „Творница културе“. Настапот на „Мизар“ е во рамките на проектот „Осумдесеттите - слатка декаденција на постмодерната“, кој ќе се одржи од 10 април до 10 мај во Домот на хрватското друштво на уметници. „Мизар“ на арапски јазик значи ѕвезда водилка. Групата е основана во 1983 година, ...

Read more

ДАНИЕЛ НАСТАПУВА 8., ВО ПРВАТА ВЕЧЕР

Првата евровизиска полуфинална вечер ќе се одржи на 19 мај, а веќе се знае дека Даниел ќе настапи осми по ред. Со нас, во истата вечер се Србија, Грција и Албанија. Еве го редоследот на земјите-учеснички во двете полуфинални вечери на познатиот музички спектакл, кој ќе се одржува во Виена, Австрија. Прва полуфинална вечер (19 мај): 1.Молдавија 2. Ерменија 3. Белгија 4. Холандија 5. Финска 6. Грција 7. Естон ...

Read more

ВИЕНСКИ МАНИРИ И МАКЕДОНСКИ ТЕМПЕРАМЕНТ, ПО 16. ПАТ ЗАЕДНО

Од година во година, Виенскиот бал во Скопје потврдува дека е престижен и авангарден настан. И годинешново издание, кое се одржа во саботата, на 21. март, во хотелот "Александара палас" е шестнаесетти прилог во градењето на оваа гламурозна традиција во Скопје. Успехот на оваа музичко-уметничка манифестација е резултат на долгогодишната соработка меѓу организаторот на Балот - Здружението за културна соработк ...

Read more

КАЈМАКОСКИ ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА „AUTUMN LEAVES“

Денеска, точно напладне, во просториите на Студио М1, во Македонската радио телевизија новинарите ќе можат да ја слушнат англиската верзија на официјалната евровизиска песна „Autumn Leaves“. Со неа Даниел Кајмакоски ќе ја претставува Македонија на 60. јубилејно издание на Изборот за песна на „Евровизија“ во Виена, Австрија. Истовремено, пред претставниците на медиумите ќе биде промовиран и видеозапис, преку ...

Read more

ОБЈАВЕНИ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД РАСПИШАНИОТ КОНКУРС – „МАКФЕСТ“ ИЗБРА 20 КОМПОЗИЦИИ

Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ ги објави резултатите од распишаниот конкурс за избор на нови композиции кои ќе бидат дел од најновото јубилејно издание. „На распишаниот конкурс за избор на композиции, кои ќе бидат изведени на „Макфест 2015“ пристигнаа 34 композиции. По нивното преслушување, а врз основа на вкупно бодување од страна на селекционата комисија, одлучено е 20. најдобро бодовно рангирани ...

Read more

КАЈМАКОСКИ ВИКЕНДОВ ВО АВСТРИЈА

Визуелната разгледница, спотот што ќе ја преставува земјата на годинешниот евровизиски фестивал, го има мотото на спектаклот „Градиме мостови“. Симболиката е повеќе од јасна - преку мостовите се врзуваат луѓето, градовите и земјите, а во целата приказна се искористени и националните пошти, што ги доставуваат подароците, а во снимањето на разгледницата во Скопје, Македонска пошта несебично даде свој придонес ...

Read more

МНОГУ ГОСТИ ОД СТРАНСТВО НА ПРИЛЕПСКАТА „ПРОЧКА 2015“

Традиционалните „Прилепски мечкари“, Дедо Мраз, Кловнови, Милениумски Прилеп...,беа дел од маските на годинешниот 14. по ред карневал „Прочка 2015“, што се одржа денеска во Прилеп, а кој го следеа и претставници од ФЕЦЦ. Околу 2.500 учесници, според организаторите, биле дел од оваа манифестација со кој што живеат Прилеп и прилепчани. „Јас сум Теодора, доаѓам од Корча, Албанија. Овде многу ми се допаѓа. Наша ...

Read more

СТРУМИЧКИ КАРНЕВАЛ: ЖИВОТОТ Е МАСКЕНБАЛ И КОГА Е ВО СЕРИОЗНА СИТУАЦИЈА

„Јас не сум од Струмица, не можам да ви помогнам...“, беше одговорот на речиси секој втор минувач во метежот низ струмичките улици, во саботата, 21 февруари, на денот на карневалот. Сепак, тоа не беше „штос“, ниту нељубезност на струмичани кон посетителите со скопски регистарски таблички, туку навистина тој ден Струмица беше полна со туристи од Грција и од Бугарија, но и од другите градови од Македонија, ос ...

Read more

ЕМИЛИЈА РОЗМАН: СЕ ВРАЌАМ ВО МИЛАНО, НО ПРВО ЌЕ ОДМОРАМ ВО РОМАНИЈА

Познатата манекенка со интернационални успеси Емилија Розман по краткиот престој дома денеска повторно се враќа во Италија откако минатата година потпиша договор со модната агенција „Урбан менаџмент“ со седиште во Милано. - Поминаа празниците, ми завршија испитите и сега сум подготвена за новите ангажмани во странство. Пред да им се вратам на обврските со полна пареа, ќе заминам на краток одмор во Букурешт. ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top