„САФ“ СО ТОНИ КИТАНОВСКИ И „ЛИТЛ БИГ БЕНД“ НА „ТАКСИРАТ“

Од домашната сцена, главната вечер на „Таксират“ ќе го пречека легендарниот македонски хип-хоп состав „САФ“, кој ќе настапи заедно со реномираниот џез-гитарист и композитор Тони Китановски и неговиот „Литл биг бенд“. Едни од предводниците и најзначајните имиња на хип-хоп сцената, во оваа пригода првпат во придружба на бенд ќе го презентираат култниот албум „Сафизам“. Инаку, годинава „САФ“ го потврди својот ...

Read more

ОСУМ ГОДИНИ БЕЗ ТОШЕ

Со отворање на уметничка изложба на слики со ликот на Тоше Проески (11 часот, Спомен дом „Тодор Проески“), насликани од младиот уметник Александар Поповски и пречек на маратонците кои се дел од традиционалниот ултрамаратон кој пред три дена стартуваше од Нова Градишка, Хрватска, утре во родното Крушево, ќе биде одбежана годишнината од смртта на големиот македонски пејач. Тоше живее во срцата на неговите обо ...

Read more

МАГДАЛЕНА И ИВАНА – ПЛЕТЕНКА, ОД ТАЛЕНТ, УБАВИНА И РАДОСТ

На 21 ноември, во салата „Армеец“ во Софија, Бугарија, Магдалена и Ивана ќе ја претставуваат Македонија на „Детската евровизија 2015“ На две девојчиња од Македонија им се исполни детскиот сон. На 21 ноември, во салата „Армеец“ во Софија, Бугарија, Магдалена и Ивана ќе ја претставуваат Македонија на „Детската евровизија 2015“. Двете симпатични девојчиња, на прагот на своите тинејџерски години, веќе на големо ...

Read more

ЕЛЕНА АНЃЕЛОВСКА – ВТОРА ПРИДРУЖНИЧКА НА ИЗБОРОТ МИС ГЛОУБ

Македонската натпреварувачка Елена Анѓеловска беше избрана за втора придружничка на изборот Мис Глоуб кој се одржа во Торонто. Анѓеловска успехот го постигна во конкуренција на 60 натпреварувачки од целиот свет. Таа застана на подиумот заедно со годинешната добитничка, Ана Лорејн Колис од Филипините и другите придружнички од Албанија, Франција и Кина. ...

Read more

ВЕЧЕРВА МУЗИЧКИ ХЕПЕНИНГ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ

Под мотото „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ вечерва по осми пат ќе се одржи музички хепенинг во Скопје, кој е во чест на последниот концерт на Тоше Проески, одржан во Скопје пред осум години. Настанот ќе започне во 19,30 часот, а ќе се одржи на плоштадот „Македонија“. „Оваа година на задоволство на сите, покрај неговите познати хитови ќе имаме можност да слушнеме и до сега необјавена песна на Тоше ...

Read more

„МОДА И КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО“ ОД 21 ДО 25 ОКТОМВРИ

Дванаесеттото издание на Моден викенд Скопје ќе се одржи од 21 до 25 октомври во Музејот на Македонија, во Старата скопска чаршија. Годинешното мото на Модниот викенд е во духот на традицијата - „Мода и културно наследство“, а модата е претставена како портрет на времето. Културното наследство е еден од најзначајните сегменти од македонската историја и сведок на идентитетот. Идејата на ова есенско издание н ...

Read more

МАРГАРИТА ХРИСТОВА – „САН РЕМО“ Е МОЈОТ СОН И РЕПЕР ЗА ПЕРФЕКЦИЈА

Оние што ја слушнале Маргарита Христова и нејзините песни се убедени дека нејзиниот глас многу недостасува на македонската сцена. Кога гласот на 15-годишното девојче од Битола се разлеа во таа 1989 година на сцената на „Макфест“ во Штип, беше невозможно да не и' се предвиди ѕвездена музичка кариера. Во оваа 2015 година, Маргарита Христова се' уште ја има насмевката на тоа 15-годишно девојче, а она што се сл ...

Read more

„ПИВОЛЕНД“ СО 50 ВИДОВИ ПИВО И 30 МУЗИЧАРИ

На осмиот „Пиволенд“ што ќе се одржува на Кале од 2 до 6 септември ќе има над 50 видови пиво и богат избор на храна, а ќе настапат повеќе од 30 музичари. Оваа година покрај домашните пивари, според најавата на организаторите ќе бидат понудени и пива од Мексико, Шпанија, Германија, Чешка, Белгија... Според нив, годинава акцентот ќе биде на белгиските пиварници од кои ќе може да се дегустираат над 20 брендови ...

Read more

МАНУ ЧАО ЛА ВЕНТУРА ЗА СОВРШЕН КРАЈ НА „Д ФЕСТИВАЛ“

Вкупно 13.000 посетители, повеќе од 1.000 шатори во фестивалскиот камп и три дена интензивна забава го одбележаа петтото јубилејно издание на "Д Фестивал" што се одржува во Дојран. - Имавме сензационален старт на фестивалот во петокот. Уште поуспешна сабота и очекувано, најатрактивната последна ноќ. Совршениот крај беше одбележан со настапот на Ману Чао Ла Вентура. Ману, Гамбит, Маџид, Филипе, Џанлука и Габ ...

Read more

КАРОЛИНА НАСТАПИ НА „ЕГЗИТ“

Македонската поп-пејачка Каролина Гочева запиша уште еден успешен настап, овој пат на фестивалот „Егзит“ на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, каде што настапи на фјужн-сцената во придружба на својот бенд. Пејачката се појави во едноставен летен стајлинг - куса бела маичка и здолниште во неколку бои, а по Нови Сад, веќе се подготвува за мини концертна турнеја низ Македонија, во чии рамки ќе одржи концер ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top