МАКЕДОНСКИ ГОТВАЧИ ОСВОИЈА 7 МЕДАЛИ ВО НАТПРЕВАР СО 2.000 ШЕФОВИ НА КУЈНИ

Шестмина готвачи од Македонија кои се дел од тимот на „Гастро мак“ освоија седум медали на 14. светски гастрономски фестивал во Истанбул што се одржа од 11 до 14 февруари во Турција. Во поединечна конкуренција македонските шефови на кујни освоија три златни и три сребрени медали. Во екипното натпреварување за Гран при македонскиот тим го освои сребрениот медал. - Истанбул 2016 е еден од најголемите интернац ...

Read more

„МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ” ПОЛНИ 50 ГОДИНИ

Македонското девојче по кое е настаната познатата истоимена песна на Јонче Христовски денеска слави 50 години. На јубилејниот роденден на македонското девојче - Невенче, нејзиниот сопруг, Зоран Росоманов направи реиздание на песната изведена во несекојдневен стил. Малкумина ја знаат приказната за раѓањето на „Македонското девојче”. „Татко“ на оваа прекрасна македонска песна е бардот Јонче Христовски. Тој би ...

Read more

ДУЕТОТ СЕЛИМОВА-ЖЕЛЧЕВСКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Подготовките за традиционалното забавно дружење со доделување награди, „Златна бубамара на популарноста“, веќе се започнати, а до 18 февруари, кој е датум одреден за ултимативна забава во Метрополис арена, идеологот на манифестацијата, Ранко Петровиќ-Бубамара, дозирано открива што може да се очекува. Веќе е познато дека годинешното мото на „Златна бубамара“ е: „Да се собереме, пред да не' соберат“, а сега с ...

Read more

„НЕТФЛИКС“ ДОСТАПЕН И ВО МАКЕДОНИЈА

Еден од најпознатите сервиси за стриминг на филмови и серии во светот, „Нетфликс“ од вчера е достапен и во Македонија. Во изјавата која што беше дадена на саемот за електроника што се одржува во Лас Вегас, компанијата соопшти дека го лансира својот сервис глобално, проширувајќи се на уште 130 земји низ светот, меѓу кои е и Македонија. „Денеска сте сведоци на раѓањето на нова глобална интернет ТВ мрежа. Со о ...

Read more

КАЛИОПИ – МОЈОТ НАРОД Е МОЈАТА ФАМИЛИЈА

Со години е незаменлива на музичката сцена а впечатлива е и во појавноста - секогаш поинаква, оригинална и раскошна, токму како што и' прилега на жена со идентитет. Калиопи е отворена кон светот и луѓето, за неа се знае речиси се', нема тајни и мистификации што се чуваат во домашни ѕидови и се шушкаат во затворени кругови. И како што тоа најчесто се случува со големите уметнички имиња, и на Калиопи музиката ...

Read more

АСТРОНАУТОТ НА НАСА СКОТ КЕЛИ: ДЕН 251. ВО ВСЕЛЕНАТА – ПОЗДРАВ ДО МОИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ВО МАКЕДОНИЈА

Ден 251. Поздрав до моите пријатели во Македонија, добра ноќ од Меѓународната вселенска станица. Ова беше вчерашната порака на астронаутот Скот Kели, кој во моментов е сместен на Меѓународната вселенска станица, која орбитира околу планетата Земја. Џозеф Скот Kели е американски астронаут, инженер и пензиониран капетан на морнарицата на САД. Тој е ветеран со три вселенски мисии досега. Вселенската агенција Н ...

Read more

КАЛИОПИ ПОВТОРНО ЌЕ НE ПРЕТСТАВУВА НА ЕВРОВИЗИЈА

МРТ одлучи Калиопи да ја претставува Македонија на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во мај следната година во Стокхолм, Шведска. Автор на песната и овојпат ќе биде Ромео Грил, а ќе биде претставена во февруари. - МРТ одлучи годинава, на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, повторно да `и се довери на најгол ...

Read more

„АЈ КЈУ“ ПОБЕДИЈА НА СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ

„Ај Кју“ со песната „Убава“ победија на овогодинешното издание на Скопскиот фестивал. Со ист број на бодови (20) веднаш зад нив е Симона Попоска, но одлучувачки беа гласовите од стручното жири кои максимумот на бодови им го дадоа на  „Ај Кју“. Сара Мејс е третопласирана. На годинашното издание на фестивалот се гласаше преку телевоутинг и со стручно жири (50:50). Наградата за првото место е десет илјади евра ...

Read more

МИКИ ЈОВАНОВСКИ-ЏАФЕР СО НАГРАДА ЗА ТРАЈНИ ВРЕДНОСТИ

Калиопи со песната „Мојот дом“, Даниел Кајмакоски - „Десет лета“, Влатко Лозаноски- Лозано - „Како тебе нема друга“, „Ај кју“ - „Колку пати“, Теа - „Доста глумиме“, Елена Ристеска - „Доживотно“, Мики Јовановски-Џафер - „Рок на траење“, Тамара и ДНК со „Фрази љубовни“, „Некст тајм“ и нивната преработка на „Ја излези Ѓурѓо“, Тајзи - „Амор“ и Александар Тарабунов-Тара со „Сакам, не сакам“ се композициите што в ...

Read more

СЛАВЕ ДИМИТРОВ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Неколку дена не' делат од најновото издание на Фестивалот на забавни мелодии „Скопје 2015“, кој е закажан за в четврток (12 ноември), во „Метрополис арената“ во Скопје. Осумнаесет изведувачи, чиј редослед на настап беше утврден во петокот во емисијата „Стисни плеј“ на МТВ 1, влегуваат во трката за една од вредните парични награди: победникот добива 600.000 денари, за второпласираната композиција се обезбеде ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top