Маската „Вива ла вида“ победник на Струмичкиот карневал

Учениците од СОУ „Никола Карев’’ повторно најдобри на Струмичкиот карневал. Минатата година беа првонаградени за маската „Ангели и демони’’, а оваа година за маската „Viva la vida’’ за која освоија парична награда од 800 евра. Од оваа училиште, на Струмичкиот карневал 2014 учествуваа вкупно 110 ученици и 10 професори. Да живее радоста, насмевката, среќата – беше главната порака на маската „Viva la vida’’. К ...

Read more

Вечерва на „ „Икс фактор“ Даниел со „Љубави“ од Јоксимовиќ

Вечерва ќе се знае кои петмина финалисти ќе се борат во супер финалето на „Икс фактор“, што ќе се одржи на 23 март во „Комбанк арената“ во Белград. На осмиот „лајв“, кандидатите: Даниел Кајмакоски, Илма Карахмет, Лукијан Ивановиќ, Тамара Милановиќ, Маид Хечимовиќ и групата „Доктори“ ќе се борат за пласман во суперфиналето пеејќи песни од своите ментори. Нашиот Даниел Кајмаковски, ќе ја пее песната „Љубави“ ...

Read more

„Леб и сол“ во „Станица 26“

Легендарните „Леб и сол“, кои наскоро ќе го прослават 40-годишниот јубилеј од успешна кариера и претставување на нашата земја по целиот свет, ќе ги отсвират своите незаборавни песни во новото култно место, скопскиот ноќен клуб „Станица 26“ на 5 март. По низата успешни концерти, публиката по подолго време повторно ќе ја има честа заедно со „Леб и сол“ да ги запее своите омилени рефрени како: „Распукала Шар П ...

Read more

„Виенски бал“ на 8. март по 15. пат

На 8 март, во хотелот „Александар палас“, традиционално по 15. пат ќе се одржи „Виенскиот бал“ во Скопје, во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“, а под покровителство на Австриската амбасада во Македонија. Гостите ќе се дружат со виенскиот валцер, со екстравагантноста на музиката на „Штраус“, со уметноста во која се чувствува легендарниот музички дух на Виена. На балот оваа годи ...

Read more

Оскари за „Дванаесет години ропство“, за Куарон, Меконахи и Бланшет

Доделувањето на филмските награди Оскар 2014 година беше одржано синоќа во Лос Анџелес. После седум години пауза, Елен Деџенерис уште еднаш доби можност да го води доделувањето на овие престижни награди. Награда за најдобар филм ја освои „12 години ропство“. Говорот на благодарност го одржа Бред Пит, чија филмска куќа го продуцираше филмот. - Беше голема чест да се работи на овој филм. Еден човек е заслужен ...

Read more

Закажано финалето на Х-Фактор

Следниот вторник ќе се дознаат имињата на петте конечни кандидати, кои ќе се натпреваруваат на Суперфиналето на 23-ти март во Комбанк Арената во Белград. Дали нашиот Даниел ќе биде еден од нив, останува да гласате и да му ја дадеме нашата поддршка. ...

Read more

На Даниел му се смешка финале

Одличен како и досега, македонскиот претставник Даниел Кајмакоски уште еднаш ја потврди својата доминација во популарното музичко шоу „Икс-фактор“. Со изведбата на темата „Unchained Melody“ од филмот „Дух“ (во оригинална изведба на „Righteous Brothers“), а во рамките на тематската вечер, посветена на филмски и хитови од ТВ-серии, Кајмакоски се покажа во одлично светло и повторно доби убави критики. Оние поз ...

Read more

На „Струмичкиот карневал 2014“ ќе продефилираат над 2.500 маски

На Струмичкиот карневал годинава ќе продефилираат над 2.500 маски. Со синоќешното жребување на распоредот на маските во саботната Интернационална карневалска поворка се финализираа подготовките за „Струмичкиот карневал 2014“. Годинава, како што истакна претседателот на органзациониот одбор, Александар Цицимов, во Интернационалната поворка ќе продефилираат 41 група под маски. - Вкупниот број учесници во карн ...

Read more

Прилеп е поготвен за „Прочка 2014“

На 14-от меѓународен карневал „Прочка 2014“ што ќе се одржи в недела на празникот „Велики Поклади“ во Прилеп, се најавени околу 2.000 учесници. Според градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески и годинава градот ќе се покаже со добрата организација, големиот број маски и гости од странство на една од најголемите манифестации во градот. - Прилеп е подготвен за новото 14 –то издание на меѓународниот карневал ...

Read more

„Тешко без тебе“ нов видео спот на Тамара

Ноќниот клуб „Станица 26“ вчеравечер беше зборното место на сите пријатели, колеги, новинари и блиски на поп-пејачката Тамара Тодевска, која и официјално го претстави својот најнов видеозапис, направен за темата со која го освои второто место на Скопскиот фестивал, „Тешко без тебе“. Тешко без Тамара, која открива ново издание во видеосторијата во која ги покажува и своите актерски способности. Емотивни моме ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top