ЖИВОТ ПОСВЕТЕН НА ТЕАТАРОТ

Васко Србиновски повеќе од дваесет и пет години го има посветено животот на театарот. Од хоби му стана животна страст и сега е неразделен дел од неговиот секојдневен живот. Два до три пати во неделата патува повеќе од 160 километри да дојде на пробите и го испита својот артистички потенцијал: од глума до режија и глума. Поведовме разговор со Васко да ја запознаеме македонската заедница со една уникатна личн ...

Read more

ВОЛОНГОНГ: МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА ПРЕЗЕНТИРАНА НА ФЕСТИВАЛОТ „MOUNTAIN2SEA“

Првиот годишен фестивал „Mountain2Sea“ се одржа во  Волонгонг, Сиднеј, Австралија, на 9 и 10 април 2016 година. Целта на фестивалот беше да го прослави културното наследство на етничките заедници коишто живеат во овој дел во Австралија. Присутните можеа да уживаат во многубројните национални специјалитети, традиција, фолклор. Македонците, коишто претставуваат голема национална заедница во Волонгонг, на дост ...

Read more

БЕЛГРАД: ПОЕТСКА СРЕДБА СО ТРИ МАКЕДОНСКИ ДАМИ

На 15 април 2016 година, Здружението на Македонците во Белград „Македониум“, претстави три креативни македонско-српски авторки од Белград, промовирајќи ги нивните најнови збирки поезии, коишто се двојазични- на српски и на македонски јазик, а кои се во издание Македонскиот информативен издавачки центар во Србија. Овој поетски настан беше именуван како „Поетска средба со три дами“. Станува збор за промоција ...

Read more

ПРОМОЦИЈА НА КНИГА НА ЈАГОДА ТРЕНЕСКА ЦВЕТИЧАНИН

На 8 април 2016 година, во просториите на градската библиотека „Браќа Миладиновци“  во Скопје се изврши промоција на книгата „Македонски бои во славонската рамница – траги на сеќавања“ („Makedonske boje u slavonskoj ravnici – tragovi sjećanja“) на Јагода Тренеска Цветичанин. Книгата е посветена на 21-годишното делување на Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци“ од Осиек, Република Хрватска, чијшто ...

Read more

МЕЛБУРН: ТОШО МАЛЕРОТ ПОВТОРНО ВО АКЦИЈА

Според весникот „Аustralian Мacedonian weekly“, познатите македонски филмски уметници коишто живеат во Австралија, браќата Беби и Омер Закировски, заедно со Васко Тодоров, легендарниот Тошо Малерот од хумористичното трио на „К15“, снимаат скечеви на повеќе локации во Мелбурн, Австралија. Најавено е дека Васко, кој има скршена нога во лонгета извесно време, се фати за мотика „Batka Down Under и каминг сун ту ...

Read more

СКОПЈАНКА ОТВОРИЛА МАКЕДОНСКИ РЕСТОРАН ВО ВОЛОНГОНГ, АВСТРАЛИЈА

Кога Ванеса Трајчески пред 30 години пристигнала во Австралија од Скопје била изненадена кога дознала дека во Волонгонг живеат многу Македонци, а во околината никаде нема традиционален македонски ресторан. Госпоѓа Трајчевски е голем гурман и одлична готвачка. Таа по три децении поминати во Австралија одлучила дека е време да отвори ресторан со автентична македонска храна. „Ова секогаш сакав да го направам“, ...

Read more

ЃАКОВО: МАКЕДОНСКА БЛАГОДАРНОСТ ДО БИСКУПОТ ЈОСИП ЈУРАЈ ШТРОСМАЕР

На 8 април 2016-та година Македонците коишто живеат и работат во Хрватска му одадоа помен и одржаа миса за бискупот Јосип Јурај Штросмаер, во знак на благодарност кон неговите залагања и дела кон македонскиот народ. Овој настан е дел од манифестацијата „Денови на браќата Миладиновци“ во Ѓаково, којашто оваа година традиционално ќе се одржи по 19-ти пат. Манифестацијата е во организација на Заедницата на Мак ...

Read more

ПАРАЛЕЛКА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ЌЕ СЕ ОТВОРИ И ВО ИТАЛИЈА

На иницијатива на македонското здружение „Аминта“, наскоро се очекува да почне со работа една паралелка со најмалку 20 деца кои ќе го учат македонскиот литературен јазик. Мотото на ова здружение е „Да се соединиме и да делуваме заедно за наше добро и за иднината на нашите деца“. „Сакаме нашите деца да знаат да пишуваат и зборуваат литературно македонски. За оваа цел од Министерството за образование во Макед ...

Read more

АЛАНА МЕК ТИЕРНАН: АВСТРАЛИЈА ТРЕБА ДА ЈА ПРИЗНАЕ МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ

Ова не е работа на избор меѓу Грците и Македонците во Австралија, кои се длабоко вткаени во структурата на австралиското општество, изјави по враќањето од Македонија, пратеничката во австралискиот парламент Алана Мек Тиернан . Таа неодамна беше во кратка работна посета на Република Македонија каде оствари средби со голем број македонски политичари и со претседателот на држаавата Ѓорге Иванов. По враќањето в ...

Read more

МАКЕДОНСКИ БИЗНИС И ПРОФЕСИОНАЛЕН БАЛ ВО СИДНЕЈ

Во организација на Редакцијата на Македонскиот Телефонски Именик, на 8-ми април, во свечената сала “Conca D’Oro”, во Сиднеј, по 23-ти пат се одржа традиционалната вечер на македонските бизнисмени и професионалци, наречена “ Македонска трпеза“. Покрај многубројните гости, присутен на вечерата беше и Амбасадорот на Република Македонија во Австралија Господинот Веле Трпевски, како и генералниот конзул на Репуб ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top