ТОРОНТО: ДРУШТВОТО НА ПИСАТЕЛИ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Како и секоја година, така и оваа, Друштвото на писатели „Браќа Миладиновци“ кое делува при МПЦ „СВ.Климент Охридски“ од Торонто, Канада, на 24 мај свечено ги прославија „Деновите на македонската литература и култура“ во чест на браќата Кирил и Методиј. На пригодната вечер се собраа поголем број членови на ова друштво и го обележија денот со пригодни поетски читања посветени на великите просветители. Инаку ...

Read more

ПЕРТ: ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Maкедонците коишто живеат во Перт, Австралија, го одбележаа 24 мај- Денот на св.Кирил и Методиј. Игуменот Гаврил, којшто е во посета на Црковната општина на МПЦ, „Свети Никола“ во Перт во Австралија, заедно со локалниот свештеник отец Станко, служеа литургија за големиот христијански празник на сесловенските просветители, по што следеше културно-уметничка програма и заеднички ручек во Македонскиот центар. ...

Read more

ЗАГРЕБ: ПРЕДАВАЊЕ ЗА МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА ОД БАЛКАНСКИТЕ ВОЈНИ ДО ДЕНЕС

Во организација на амбасадорката на Република Македонија во Република Хрватска, Даниела Караѓозоска, на 23 мај 2016 година, на Правниот факултет во Загреб се одржа предавање на тема: „Осврт врз македонската историја, остварување сон на многу генерации, како стигнавме до независноста и до каде сме денес! Македонската историја од балканските војни до денес“. На предавањето се направи краток осврт кон македонс ...

Read more

СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ЗА СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО НИШ

На 24 мај 2016 год. во салата на Нишкиот културен центар, Македонското здружение „Вардар“ од Ниш, Србија, организираше свечена академија по повод Денот на сесловенските просветители, односно денот на солунските браќа св.Кирил и Методиј. Вечерта опфати богата културно- уметничка програма, преку која што се упати голема благодарност до овие просветители за креирањето на глаголицата- првата словенска азбука и ...

Read more

АНГЕЛ МИТРЕВСКИ ДОБИТНИК НА ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА ГРАДОТ СПЛИТ

Пред точно дваесет и пет години во Сплит за прв пат се одржаа Деновите на македонската култура - Свети Кирил и Методиј. Членовите на Македонското културно друштво "Македонија" од Сплит и нивните соработници во вторникот организира голема прослава по повод четвртина век на дејствување. Љубителите на македонската култура се собраа во Богословијата на Сплитско-макарската надбискупија за да бидат дел од свечена ...

Read more

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА ВО НОВИ САД

Здружението на Македонците "Кирил и Методиј" од Нови Сад во соработка со Јавната медиумска установа Радио-телевизија Војводина и емисијата на македонски јазик "Македонско сонце" организираа Свечана академија за македонските и сесловенските просветители и светите рамноапостоли солунските браќа Кирил и Методиј, со што започна деветата манифестација "Денови на македонската култура во Нови Сад". Манифестацијата ...

Read more

ЗАГРЕБ: ПРЕДАВАЊЕ ЗА СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЈ

На 25 мај 2016 година, на Филозофскиот факултет во Загреб, Хрватска, а во организација на амбасадорката на Република Македонија во Република Хрватска, Даниела Караѓозоска, се одржа предавање на темата: „Св. Кирил и Методиј- татковци на словенската писменост и ко-заштитници на Европа“. Со оваа маниестација беше одбележан Денот на сесловенските просветители и им беше одадена почит и благодарост за нивниот зна ...

Read more

ВАРАЖДИН: МАКЕДОНСКАТА ТРАДИЦИЈА -ДЕЛ ОД ДЕНОТ НА НАЦИОНАЛНИТЕ МАЛЦИНСТВА

Светскиот ден на културните различности во Вараждин, Хрватска беше одбележан со манифестацијата Ден на националните малцинства, којашто се одржа на 21 мај 2016 година, а за цел имаше да се презентира културното и традиционалното наследство на сите народи кои го збогатуваат овој град. Овој ден беше замислен како ден на запознавање со културата на малцинствата коишто веќе со векови живеат во областа на Варажд ...

Read more

ИЗЛОЖБА НА ДИМИТАР ЧУДОВ ВО БЕЛГРАД

Манифестацијата Денови на македонската култура во Белград „Допир на Македонија“, во организација на здружението на Македонци во Белград, Србија, „Македониум“, на 18 мај, по шести пат свечено беше отворена во „Куќата на Ѓуро Јакшиќ во Скадарлија“, со самостојна изложба на најзначајните дела на македонскиот академски сликар, автор на првата поштенска марка на Република Македонија и основачот и почесен претсед ...

Read more

ЕВРОПСКО ЕПАРХИСКО СОБРАНИЕ ВО БЕРЛИН

Црковната општина на Македонската православна црква „Св.Климент“во Берлин, викендот од 13 до 15 мај 2016 год. беше домаќин на годинешново епархиско собрание на Европската епархија на МПЦ-ОА. Голем број на свештеници и делегати од Црковните општини во саботата на 14 мај 2016 год. најпрвин присуствуваа на св.Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше  надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top