НА ЗАПАДЕН БАЛКАН НИШТО НОВО

Мал или речиси никаков напредок во областа на владеењето на правото и влошената состојба во врска со слободата на медиумите може да се каже дека се општи заклучоци од годинешните извештаи на ЕК за земјите од Западен Балкан. Најзадоволни од годинешниот извештај треба да бидат Србија и Косово, а најнезадоволни Црна Гора и БиХ. Македонија е повторно по којзнае кој пат некаде на средината на оваа листа на земји ...

Read more

СТРАТЕГИЈА ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА

Негативното искуство, кое за овие дваесетина години го имаме во однос на политиките на странски држави кон РМ и кои најчесто по определен период се покажувале дека се против стратешките интереси на македонскиот народ, а со тоа и на нашата држава, треба постојано да биде призма на мислење за нашите политичари што донесуваат одлуки. Мора да се биде внимателен кон буквално сите обиди за вмешувања во стриктно в ...

Read more

МАКЕДОНКА ВО „МЕТРОПОЛИТЕН“

Нашата Ана Дурловски дебитираше со целата своја моќност како Кралица на ноќта во „Волшебната флејта“, во престижната оперска куќа „Метрополитен“. Така и напиша критиката дека настапот на Ана Дурловски бил како Кралица на апсолутната доверба и имагинативност. „Нејзиното пеење беше сигурно и топло во широкиот нејзин спектар. Таа во еден момент држеше високо F во „О zittre nicht“, уживајќи во својата моќ и неј ...

Read more

И ДИЈАЛОГОТ ГО РАСИПА ИЗВЕШТАЈОТ

Македонија го чека новиот европски извештај во речиси иста политичка атмосфера како и пред половина година, кога предвремените парламентарни избори, наместо решенија, донесоа нови несогласувања меѓу главните политички актери во државата. Социјалдемократите тогаш решија да ги вратат пратеничките мандати, што парламентарното мнозинство, сепак, ги верификува и таа статус кво ситуација се одржува до ден денеска ...

Read more

Нема и не може да има равенство меѓу Крушевската Република, АСНОМ и референдумот од 8 Септември

Стара вистина е дека со историјата (и статистиката) – сè може да се докаже. Tака било и, за жал – така е. Победниците секогаш ја пишувале историјата и, нормално, прва жртва била – вистината. Ретко кој е спремен да прифати историски факти и аргументи кои баш не му одговараат. Македонската историја е полна со порази, меѓусебни поделби кои не ретко завршувале со физичко елиминирање на неистомисленикот. За среќ ...

Read more

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ЏИХАДИСТИТЕ ОД НАШЕТО МААЛО

Нашите предци не за џабе рекле дека за секоја работа треба барем малку усул и чувство. Но, тоа по се' изгледа не важи за нашиве политичари. Тие го немаат ни едното ни другото, ниту кога лажат, ниту кога крадат, ниту кога се фалат, ниту кога импровизираат. Вистината ја кажуваат секогаш пост фестум, откако на сите веќе им е познато се', откако е веќе доцна. Како поинаку да се протолкува и да се искоментира де ...

Read more

ШТЕТА ШТО МАКЕДОНСКИОТ МЕДЕН МЕСЕЦ СО ФИРОМ МОРА ДА ЗАВРШИ

Поранешниот грчки амбасадор во Македонија, Александар Малјас пред точно три години кажа дека Грција треба да се повлече од Привремената спогодба. Пресудата од Хаг беше повод пензионираниот грчки дипломат да оцени дека спогодбата веќе не ги исполнува целите заради кои беше создадена. Очигледно е дека и помладите колеги на Малјас од грчкото МНР го делат истото мислење, во период се наближува јубилејната десет ...

Read more

ТИРАНА ИМА МАЛЦИНСТВА САМО ПРЕД ИЗБОРИ

Децении наназад исполнети само со лажни, предизборни ветувања и ниту едно реализирано, вака отсекогаш изгледа политиката на Албанија кон најбројното, македонското малцинство на нејзината територија. Учењето на македонски јазик и од македонски учебници е с` уште илузија, а згора на с`, со новата територијална поделба Македонците ги изгубија општините Голо Брдо и Гора. Им остана само Пустец. А таму животот из ...

Read more

ШТО МОРА ДА НАПРАВИ СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ

Во списокот на ултиматуми од СДСМ, кои наводно биле услов за нивна партиципација во институциите на системот, се наоѓа и она за спроведување попис и ажурирање на Избирачкиот список. Првиот дел од ова барање (како впрочем и други, а особено она за некаква техничка влада), до неодамна воопшто и не го третирав сериозно, туку како уште едно од листата на фантазмагории на луѓе кои соочени со сопствената политичк ...

Read more

Има ли Македонија план Б за влез во ЕУ и во НАТО?

Пред неколку дена еден мој пријател, не без доза провокативност, ме праша за што имам намера да пишувам во мојата наредна колумна. Му одговорив дека размислувам да се осврнам на тоа дали и колку сме подготвени за веќе најавената неповолна разврска на македонските интеграциски процеси во евроатлантските економски и безбедносни структури, НАТО и ЕУ. Едно мошне значајно меѓународно стратегиско прашање за иднин ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top