ТЕШКА ГРУПА ЗА МАКЕДОНИЈА

Голманот на германската репрезентација Андреас Волф немаше среќна рака за најдобрите македонски ракометари, бидејќи на денешната ждрепка во Краков ги смести во тешката група А на Европското првенство што ќе се одржи од 15 до 31 јануари 2016 година во Полска. Бранителот на титулата Франција од носителите и домаќинот на 12. ЕП од вториот сад беа најнепосакуваните противници за македонскиот чувар на мрежата Пе ...

Read more

АНГЕЛОВ: САМО НЕ ФРАНЦИЈА И ПОЛСКА

Бранителот на титулата Франција и домаќинот Полска се двете селекции што голманот на македонската ракометна репрезентација Петре Ангелов не би ги посакал за противници во прелиминарната фаза на 12. Европско првенство што ќе се одржи од 15 до 31 јануари 2016 година. Извлекувањето на групите е закажано за утре од 14.30 часот во Краков, а Македонија ќе биде во третиот сад заедно со Русија, со Германија и со Бе ...

Read more

МАКЕДОНИЈА СЕ ПЛАСИРАШЕ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Машката македонска ракометна репрезентација се избори за настап на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Во решавачкиот натпревар од последното коло во квалификациите за ЕП, македонските ракометари ја совладаа Чешка со 32:28 (полувреме15:12), во натпреварот што се одигра попладнево во СЦ „Борис Трајковски’’ во Скопје. Иако гостите од Чешка се до 26-минута го контролираа резултатот ...

Read more

ПРОСЛАВА И ЗБОГУВАЊА ВО ВАРДАР

Многу симболика имаше во последниот првенствен настап на ракометарите на Вардар и рутинската победа над Радовиш од 35:23 во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ за потврда на првата двојна круна по осум години, вкупно петта во историјата на клубот. Деветкратниот македонски првак со пригодни подароци се збогува со шестмина играчи по натпреварот во кој тренерот Раул Гонзалес им даде шанса на петмина младинци, а ...

Read more

СТЕФАНОВСКИ: ВО БРАГА КАКО НА ВОДНО

Игор Стефановски убедливо триумфира во четвртата трка од Европското првенство во автомобилизам на ридски патеки, возена во Португалија на патеката Рампа да Фалпера во Брага. За разлика од претходната трка во Шпанија, овој пат популарниот Иџе не дозволи ниту минимум неизвесност и доминантно го освои првото место во својата група Н со возилото „мицубиши лансер ево 9“. Веќе по првото возење беше јасно дека нем ...

Read more

КАСТРАТОВИЌ: ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА БУДУЌНОСТ

Индира Кастратовиќ минатата сезона ги одведе ракометарките на Вардар до третото место во Лигата на шампионите, но овој пат тренерот на македонските првенки смета дека се поподготвени за Будуќност, од кој лани изгубија со 22:20 по продолженијата од полуфиналниот дуел. Третата меѓусебна пресметка сезонава по двете во групата од првата фаза е утре од 16.45 часот во Будимпешта, а вардарки со нетрпение го очекув ...

Read more

ПЕТАР НАУМОСКИ НА ЧЕЛО НА МКФ

Петар Наумоски и официјално е новиот претседател на Македонската кошаркарска федерација. Тој  беше избран едногласно на Собранието што се одржа попладнево во Скопје, каде беа присутни сите 28 претставници со право на одлучување. Легендата на македонската кошарка Наумоски, на почетокот на Собранието за противник кандидат го имаше досегашниот член на УО на МКФ, Абдурахман Бајрактар, кој иако беше поддржан од ...

Read more

ИНА СУСЛИНА – ЌЕ ЈА ЗАВРШАМ КАРИЕРАТА ВО ВАРДАР!

ЖРК Вардар патува на фајналфор во Лига на шампиони во Будимпешта со противник кого најмалку го посакуваше. Ќе играте против ланскиот ривал, екипата на Будуќност. Го најдовте ли „рецептот“ за пласман во финалето? - Не е битно со кого играме. Секоја од овие екипи кои се во фајналфор е јак противник. Нашиот рецепт е нашата екипа, нашите девојки. Сега додека се подготвуваме само додаваме некои состојки кои недо ...

Read more

ДРУЛОВИЌ Е НОВИОТ СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНИЈА

Љубинко Друловиќ е новиот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Поранешниот српски интернационалец и репрезентативец ја доби довербата од членовите на Управниот одбор (УО) на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на денешната седница во Велес и во Скопје ќе пристигне со мандат за наредните две и пол години. Опции за добивање на испразнетото работно место во Скопје беа и неговиот сонарод ...

Read more

КАСТРАТОВИЌ: НЕ СЕ ПЛАШИМЕ ОД БУДУЌНОСТ

Ракометарките на Вардар, Стручниот штаб и челниците на клубот не се израдуваа што ждрепката за завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта и годинава им го додели Будуќност за противник во полуфиналето. Речиси сите го посакуваа Динамо-Синара од Волгоград, но Русинките одат на Ларвик, а вардарки повторно ќе ги вкрстат копјата со подгоричанки, од кои загубија со 22:20 по продолжението од полуфинале ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top