РАБОТНИЧКИ ОСТАНУВА ВО ЕВРОПА

Македонскиот претставник во Лига Европа, екипата на Работнички од Скопје го совлада летонскиот тим Јелгава со 2:0, резултат постигнат уште во првото полувреме. Стрелци на Головите за „романтичарите“ беа Илијовски во 6-тата минута по асистенција на Цикарски и Сахити во 17-тата минута по соло акција. Првиот меч во Летонија заврши со резултат од 1:0 за Јелгава, што значи дека Работнички е патник во следното ко ...

Read more

ВТОРА ПОБЕДА ЗА ОДБОЈКАРИТЕ ВО ЕВРОПСКАТА ЛИГА

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја забележа втората победа оваа сезона во Европската лига. Вчера во СЦ „Борис Трајковски“ уште еднаш беше совладан Израел и исто како и во саботата со убедлив резултат од 3-0. Избраниците на селекторот Жарко Ристоски со најголем отпор од гостите се соочија во првиот сет кој заврши со 29:27, а потоа беше полесно кога противникот беше сопрен на 20, односно 19 поени ( ...

Read more

ШЕСТА СЕЗОНСКА ПОБЕДА ЗА СТЕФАНОВСКИ НА ЕП НА РИДСКИ ПАТЕКИ

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, во драматична трка стигна до нова победа во Европскиот шампипонат на ридски патеки. Тој денеска славеше на патеката „Добшниски Копец" во Словачка со само две десетинки предност пред домашниот возач Властимил Мајерчак. Стефановски трката ја заврши со време од 5:57.394 минути и постигна и нов апсолутен рекорд на патеката. На третото место заврши Јири ...

Read more

ОДБОЈКАРИТЕ УБЕДЛИВИ ВО ПРВИОТ МЕЧ ПРОТИВ ИЗРАЕЛ

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија ја забележа првата победа во Европската лига 2015, откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ со 3:0 (25:13, 25:18, 25:19) ја совлада селекцијата на Израел во првиот од двата меѓусебни дуели во 3. коло од групата А. Избраниците на Жарко Ристоски одиграа одличен натпревар, делуваа компактно во одбраната, но и во играта на мрежата, а особено внимаваа на сервис гре ...

Read more

МИТЈИЛАНД ЗА ВАРДАР, ТРАБЗОНСПОР ЗА РАБОТНИЧКИ

Вардар и Работнички ги дознаа потенцијалните ривали во третото коло од квалификациите за Лигата на шампиони (ЛШ), односно, Лига Европа (ЛЕ). Противник на „црвено-црните“ би бил подобриот од двомечот меѓу Митјиланд и Линколн. Данскиот првак е огромен фаворит во пресметките со фудбалските лилипутанци од западниот Медитеран. Тимот од Хернинг пред своите гледачи славеше со 1:0, резултат што се очекува да биде с ...

Read more

АНДРЕЕВ: ДОЈДОВМЕ ВО КИПАР ДА ПОБЕДИМЕ

Екипата на македонскиот првак Вардар веќе трет ден е на Кипар во пресрет на првиот дуел од второто коло од квалификациите од Лигата на шампионите со првакот на Кипар АПОЕЛ. Вообичаено пред тренингот тренерот на Вардар Сергеј Андреев одржа прес - конференција. - Немаме проблеми со играчите сите кои се тука се подготвени 100 отсто и немаме проблеми во тој дел. Не сакам да зборувам за добрите и лошите страни н ...

Read more

ФФМ ЌЕ БИДЕ ДОСТОЕН ДОМАЌИН НА СУПЕРКУПОТ

Претседателот на фудбалската федерација на Македонија Илчо Ѓорѓиоски на  прес-конференција по повод довербата која ја доби од страна на УЕФА за организација на ексклузивниот натпревар од Европскиот Суперкуп во 2017 година рече дека ФФМ имаше максимална поддршка од Владата на Република Македонија и Градот Скопје за кандидатурата за добивање на овој настан. - Заеднички донесовме настан кој ќе ни донесе промоц ...

Read more

СКОПЈЕ ГО ЧЕКА УЕФА СУПЕРКУП 2017

Скопје и Националната арена „Филип Втори Македонски“ имаат големи шанси да ја добијат организацијата на европскиот Суперкуп во 2017 година, смета Фудбалската федерација на Македонија во очекување на одлуката на УЕФА што ќе биде соопштена утре напладне. „Позитивно е расположението во европските фудбалски кругови Скопје да биде организатор на овој настан во 2017 година, но, сепак, треба да се почека до конечн ...

Read more

ВАРДАРКИ ОД ВТОРИОТ САД ВО ЖДРЕПКАТА ЗА ЛШ

Петтото место на Македонија на ЕХФ-ранкингот за женската ракометна Лига на шампионите го смести Вардар во вториот сад за извлекувањето на групите в петок од 19,15 часот во Виена. Заедно со македонскиот првак се Крим Меркатор, дебитантот Букурешт и Тирингер, кои не можат да им паднат на „црвено-црните“ во прелиминарната фаза по групи. Бранителот на титулата Будуќност, вицешампионот Ларвик, како и Ференцварош ...

Read more

ВАРДАР ПРОТИВ АПОЕЛ ВО 2. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО ЗА ЛШ

Вардар и АПОЕЛ во меѓусебен двомеч ќе бркаат пласман во третата рунда во квалификациите за Лигата на шампиони (ЛШ). Вчерашната ждрепка во седиштето на УЕФА во Нион ги спои македонскиот и кипарскиот првак во двојка од второто претколо. Термини за првата средба се 14/15 јули во Никозија, реваншот е на 21/22 во Скопје. Ако се суди според рејтингот, тогаш скопските „црвено-црни“ го добија најсилниот противник о ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top