ВАРДАРКИ ГО ПРЕГАЗИЈА МИТЈИЛАНД

Наспроти најавите за тежок и неизвесен натпревар, ракометарките на Вардар неочекувано лесно и уверливо се справија со Митјиланд, декласирајќи го со 33:24 во дербито на третото коло од групата Ц во Лигата на шампионите. Втората победа сезонава ги израмни македонските првенки со Данките и со Ѓер, кои исто така имаат четири бода по триумфот над Хипо Нидерестерајх од 29:21 во Виена. Брилијантно прво полувреме о ...

Read more

ПАНДЕВ СЕ ВРАЌА ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

Она во што не успеаја Бошко Ѓуровски и Љубинко Друловиќ во своите мандати на кормилото на Фудбалската репрезентација на Македонија, му оди во прилог на Игор Ангеловски. Неговиот почнува со добра вест од Италија што за многумина треба да претставува кочница во слободниот пад на националниот тим. Горан Пандев (32), конечно, се изјасни позитивно на повикот за враќање во „црвено-жолтиот“ дрес. Долгогодишниот ка ...

Read more

ДЕЈАН НЕДЕВ СО ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА СВЕТСКИОТ ШАМПИОНАТ ВО КОПЕР

Македонскиот каратист Дејан Недев дојде до еден од неговите најголеми успеси во кариерата, освојувајќи го златниот медал во дисциплината фуку-го на првиот Обединет карате шампионат во традиционално, модерно и контактно карате, што се одржа во Копер, Словенија. Недев во големото финале најпрво бил подобар од претставник на Бразил во кати, а потоа во борби го совладал претставникот на Кипар. Македонската експ ...

Read more

ИГОР АНГЕЛОВСКИ НОВ СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНИЈА

Нов селектор на фудбалската репрезентација на Македонија е Игор Ангеловски. Тој ќе го заземе селекторското место на кое досега беше Љубинко Друловиќ, а Ангеловски беше еден од помошниците во стручниот штаб. Ангеловски во последните сезони е еден од најуспешните домашни тренери откако во сезоната 2013/14 како тренер на Работнички ја освои двојната круна, а лани со својата екипа триумфираше во Купот на Македо ...

Read more

СО СРЦЕ ПРОТИВ ГРЦИЈА, АКЦЕНТОТ НА ХОЛАНДИЈА

Срцето на терен против Грција, со ум против Холандија. Вака би можел да се сублимира пристапот на најдобрите македонски кошаркари кон натпреварите со кои ќе стартуваат на 39. Европско првенство - во сабота од 18 часот против јужниот сосед и во недела од 15 ч. против „лалињата“. Тие ќе го трасираат патот на „црвено-жолтите“ во групата Ц во Загреб, во која во вторник од 21 ч. ќе ги одмерат силите со домаќинот ...

Read more

НАУМОСКИ: ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА-ДВЕ ПОБЕДИ РАМНО НА МЕДАЛ

Машката кошаркарска репрезентација на Македонија со умерени очекувања утре изутрина ќе замине за Загреб, каде што од сабота и дуелот со Грција од 18 часот ќе настапи во групата Ц, во која противници ќе и' бидат и Холандија, домаќинот Хрватска, Грузија и Словенија по тој редослед. Најдобрите четири селекции од групата ќе се пласираат во следната фаза во Лил, на што потајно се надеваат и во црвено-жолтиот таб ...

Read more

ПОП АЦЕВ ПРВ МАКЕДОНЕЦ ШТО ПОБЕДИЛ НА ОХРИДСКИ МАРАТОН!

Евгениј Поп Ацев е првиот македонски победник на Охридскиот пливачки маратон, кој во саботата го имаше своето 29. издание како претпоследна трка од годинашната Гран-при серија на ФИНА. Освоените 15 бода го искачија Поп Ацев и на првото место во вкупниот поредок пред последната трка в сабота од Капри до Неапол. Севкупниот вицешампион од последните две сезони има 38 бода, втор е Бертран Вентури од Франција со ...

Read more

РАБОТНИЧКИ СО ПОЗИТИВА ПАТУВА ЗА ТРАБЗОН

Единствената македонска екипа која остана на евро-сцената, македонскиот освојувач на купот Работнички вечера на „Национална Арена Филип Втори“ во Скопје го победи Трабзонспор со 1:0 во првиот дуел од третото квалификациско коло за Лига Европа. Стрелец на победничкиот гол беше Баже Илијоски во 23. минута по избегната „офсајд“ позиција. Гостите од Турција во неколку наврати посериозно се заканија кон голот на ...

Read more

ИЛИЈОСКИ: НЕ СЕ ПЛАШИМЕ

„Ниту се плашиме да играме, ниту сме исплашени од ривалот. Го почитуваме, но имаме и самопочит. Стигнавме до третото коло и самодовербата е на високо ниво. Цврсто сме решени да прикажеме уште една епизода од нашата игра и ако ги искористиме шансите, резултатот нема да не одмине“, порача Баже Илијоски, капитен на Работнички, пред утрешниот дуел (20 ч.) на „Филип Втори“ против Трабзонспор во третото квалифика ...

Read more

КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП 2018: ПОЧНУВАМЕ СО АЛБАНИЈА ВО ГОСТИ

Македонија ќе гостува во Албанија во првиот меч од квалификациите за СП 2018 година. Увертирата е закажана на 5 септември во 2016 година. Во второто коло (6 октомври) нашата репрезентација ќе биде домаќин на Израел, а три дена подоцна во Скопје ќе допатува и Италија. До крајот на годината и гостување кај Шпанија (12 ноември). Македонската фудбалска репрезентација ќе одигра шест средби во 2017 година. Воведо ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top