ЕП ПОЛСКА: СО РЕМИ ВО ВТОРА ФАЗА

Дејан Манасков со гол во последните секунди од натпреварот со Србија ја однесе Македонија во следната фаза од натпреварувањето на Европското првенство во Полска. Во драматична завршница по ударот на Кирил Лазаров, Дарко Станиќ одбрани, а Стојанче Стоилов ја прифати топката и постигна гол за изедначување 26:26. Во нападот со играч помалку Србија преку Дарко Ѓукиќ повторно поведе со 27:26 на десет секунди до ...

Read more

ФРАНЦУСКИ КЛУЧ ЗА ПОЧЕТОК ВО КРАКОВ

Имаат ли најдобрите македонски ракометари француски клуч за стартот на 12. Европско првенство во Полска е прашањето што си го поставуваат љубителите на овој спорт во државава пред натпреварот во Краков утре од 18 часот. Олимпискиот, светски и европски шампион Франција е најтешкиот можен противник за почеток на големо натпреварување, но истовремено и голема инспирација за сензација. Дотолку повеќе што „црвен ...

Read more

СО ПОЗИТИВНИ МИСЛИ КОН КРАКОВ

Со самодоверба и со зголемени очекувања по двете победи над Црна Гора и двете ремија со Словенија, машката ракометна репрезентација на Македонија утре напладне, со чартер-лет од Скопје до Краков, ќе замине на Европското првенство во Полска. Наместо 16 играчи, колку што најавуваше дека ќе поведе, селекторот Ивица Обрван додаде уште едно име на списокот со патници, а четворица ќе чекаат евентуален повик од По ...

Read more

МАКЕДОНИЈА СО 17 РАКОМЕТАРИ ЌЕ ПАТУВА ЗА КРАКОВ

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван по денешниот контролен дуел со Црна Гора донесе одлука за Краков да патуваат 17 ракометари на Европското првенство во Полска. Тој на попладневната средба со сите ракометари ги соопштил имињата на играчите, додека на шампионатот право на настап имаат 16 играчи. - Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум сел ...

Read more

КИРИЛ ЛАЗАРОВ – ЗА РИО ЌЕ МИСЛИМЕ ПО ПОЛСКА

Како што наближува Европското првенство во Полска, растат и апетитите на ракометна Македонија, па можат да се чујат и прогнози за повторување на петтото место од Србија. Има ли место за толкав оптимизам? Неблагодарно е да се прогнозира, бидејќи секое големо натпреварување е посебна приказна. Може само да не' радува тоа што во однос на тоа ЕП сега имаме поширок избор од квалитетни играчи, четири години поста ...

Read more

ЕВГЕНИЈ ПОП АЦЕВ СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА ВО 2015

Маратонскиот пливач Евгениј Поп Ацев е прогласен за најдобар спортист на Македонија за 2015 година. Оваа година тој ја освои титулата на ФИНА гран при серијата и победи на годинашното издание на Охридскиот пливачки маратон. - Голема чест и задоволство за мене е да се добие ова признание. Секако чест е да ја претставувам Македонија на меѓународните натпревари и на Охридскиот маратон. Благодарност до Агенција ...

Read more

ФФМ ГИ ПРОГЛАСИ НАЈДОБРИТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ЗА 2015 ГОДИНА

Победи, но и порази. Голови, но и асистенции. Радости, но и тага. Сето тоа е составен дел од фудбалот и спортот воопшто. И сето тоа сублимирано во традиционалниот избор на најдобрите за сезоната 2014/15. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) додели оскари за најдобрите во домашната сцена, за летните настапи во квалификациите за Лигата на шампиони и Лига Европа на УЕФА на клупски план, во националните с ...

Read more

ВАРДАР УБЕДЛИВО МУ СЕ РЕВАНШИРА НА КОЛДИНГ

Ракометарите на Вардар ја прекинаа серијата од три порази во Лигата на шампионите, декласирајќи го Колдинг со 34:24 во СЦ „Јане Сандански“, со што му се реваншираа за неочекуваниот пораз во Данска. Сепак, ни победата во последниот настап во елитната клупска конкуренција на стариот континент не го помрдна македонскиот првак од петтото место во групата Б, од кое ќе го дочека продолжението на ЛШ со гостување к ...

Read more

КАТАР И ОТВОРИ ВРАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА ОЛИМПИСКИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ

Македонската ракометна репрезентација, може да се радува што Катар стана шампион на Азија. Со триумфот на Катар над Иран со 28-19 (15-11) во финалето од азискиот шампионат, оваа земја директно обезбеди пласман на Олимписките игри во Рио, а што е уште поважно и отвори можност на репрезентацијата на Македонија, преку квалификации да се избори за место на Олимпијадата. Сега, единствен услов македонските ракоме ...

Read more

АРСОВА И ВАСИЛЕСКИ ПРВИ МАКЕДОНЦИ НА МЕРА ПИК

Илина Арсова и Филип Василески-Четкар први го развеаја македонското знаме на врвот Мера Пик на Хималаи, висок 6.476 метри. Првата Македонка што се искачи на највисокиот врв во светот Монт Еверест и охриѓанецот подвигот го остварија на 20 ноември, и тоа во сопствена органзиација, без придружба и водичи. „Овој врв им го посветувам на моите најблиски - мама, тато, Боне, Бјорн и новиот член на семејството Тами. ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top