ВАРДАРКИ ПО ТРЕТ ПАТ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ

Женскиот ракометен првак на Македонија, ЖРК Вардар по трет пат во низа ќе биде дел од завршницата на Лигата на шампионки. Вардарки, иако попладнево на гостувањето кај норвешката екипа Ларвик го загубија реванш четвртфиналниот меч со 28:26, сепак благодарение на убедливата победа во првиот меч во Скопје со 14 гола разлика (34-20), обезбедија пласман во полуфиналето на елитното натпреварување. Таму, пак, вчер ...

Read more

ОБРВАН: ИМАМЕ ГРУПА КОЈА МОЖЕМЕ ДА ЈА МИНЕМЕ

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите. Поради клупски обврски отсуствуваат: Дејан Манасков, Стојанче Стоилов, Велко Маркоски и Никола Митервски, додека поради повредата на прстот отпадна Филип Лазаров. ...

Read more

БЛАГОЈА МИЛЕВСКИ: НЕКОГАШ НА ТЕРЕН ИЗЛЕГУВАВМЕ ДА НЕ ЗАГУБИМЕ, А ДЕНЕС ДА ПОБЕДИМЕ

Репрезентацијата на Македонија до 21 година се наоѓа пред два многу важни дуели против соодветните селекции на Исланд (24 март) на домашен терен и против Франција (28 март) нагости, во рамки на квалификациските за Европското првенство во 2017 година. За таа целселекторот Благоја Милевски одговараше на прашањата поврзани со овие натпревари. Следуваат два многу важни натпревара против Исланд и Франција. Како ...

Read more

ПОШТАРОТ МИХОВ СО ИСТРЧАНИ НАД 130 КИЛОМЕТРИ ПОБЕДИ ВО БЕЛГРАД

Рекордерот во маратонско трчање на Македонија, поштарот Трајче Михов од Велес, успеа да победи на ултрамаратонот „Маратона“ во Србија, кој се одржа викендов во Белград. Михов истрча дури 131,5 километар за 12 часа, што беше огромна предност пред вториот натпреварувач кој успеал за истото време да истрча само нешто над 110 километри. Михов се натпреваруваше и победи во најтешката дисциплина - трчање на 12 ча ...

Read more

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ ВЛЕЗЕ ВО КУЌАТА НА СЛАВНИТЕ

Стефановски е првиот Македонец примен во „Хол од фејм“, објави вчера ИМСХОФ (Куќа на славни во меѓународното маратонско пливање), која постои од далечната 1963 година . Покрај Стефановски, лауреати за 2016 година се уште и Унгарецот Атила Мањоки и Австралијката Клое Меккардел, Британецот Чарли Гревет и Американецот Дејвид Јудовин. Вицешампионот на Гран-при серијата од 2014 година на Меѓународната пливачка ф ...

Read more

ВАРДАРКИ ТРИУМФИРАА ВО РОМАНИЈА

Ракометарките на ЖРК Вардар вечерва остварија важна победа на гостувањето во Романија во дуелот од 8.коло од ракометната Лига на шампионите. ЖРК Вардар постигна победа над Букурешт со 30:25 и со 10 бодови се зацврсти на третото место на табелата во групата 2. Во првиот дел освен водството од 1:0 и нерешениот резултат 1:1 домашната екипа немаше позитивен резултат бидејќи ЖРК Вардар постигна пет голови и пове ...

Read more

БЕЛОРУСИЈА ПОСЛЕДНА ШАНСА ЗА ПОБЕДА

По три натпревари за инфаркт, во кои оствари две ремија, машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево од 16 часот против Белорусија во Краков ќе ја има последната можност за победа на 12. Европско првенство во Полска. Во дуелот за избегнување на последното место во групата 2 од главната фаза, во кој триумф може да донесе и деветто или десетто место во конечниот поредок, противник е тимот што го ...

Read more

МАКЕДОНИЈА НЕРЕШЕНО СО НОРВЕШКА

Нов нерешен резултат на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Полска. Попладнево во Краков Македонија одигра нерешено со Норвешка 31:31 (17:13). Нашите ракометари во најголемиот дел од натпреварот имаа водство, но сепак на крајот не стигнаа до триумф. По водството на Норвешка од 2:1, Македонија направи серија од 3:0 за прво водство од два гола. На нашето водство од 7:5 норвежаните ...

Read more

ПРОТИВ НОРВЕШКА ЗА РИО

Неочекуваниот триумф на Норвешка над домаќинот Полска, од 30:28, му даде дополнително значење на денешниот дуел на најдобрите македонски ракометари со скандинавскиот хит на 12. Европско првенство во Полска, бидејќи влогот се квалификациите за Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Натпреварот од второто коло во групата 1 од главната фаза утре од 18.5 часот во Краков не може да ја доближи Македонија до разигрув ...

Read more

МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ УНГАРИЈА, БРИТАНИЈА И ЛУКСЕМБУРГ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕУРОБАСКЕТ 2017

Најдобрата машка кошаркарска репрезентација на Македонија ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство кое во 2017 година ќе се одржи во: Турција, Финска, Романија и во Израел. Македонија, до своето шесто учество на ЕП ќе треба да дојде во дуелите против селекциите од групата Г во која за противници ќе ги има: Унгарија, Велика Британија и Луксембург. Во останатите групупи ќе играат: А груп ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top