Имаш Скопје ти ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ… (ВИДЕО + ФОТО)

Повеќе илјадници навивачи, симпатизери, граѓани, црвено-црни срца ги пречекаат европските ракометни ШАМПИОНИ на плоштадот Македонија во Скопје. Огромна еуфорија ги дочека „вардарци“ кои ни го донесоа досега најголемиот успех во историјата на македонскиот екипен спорт… Најпосакуваниот европски ракометен клупски трофеј пристигна во Скопје, со желба да остане и наредните години во витрините на клубот. Раул, Ст ...

Read more

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игра во Групата Б заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола. Пласман во осминафиналето на СП обезбедуваат четирите најдобро селекции од секоја група. Според многу проценки, ова ќе биде една од најнеизвесните ...

Read more

Традиционалистите со седум злата од ЕП

Македонската репрезентација во традиционално карате постигна извонреден резултат, освојувајќи 12 медали на Европското првенство (ЕП) во Крањска Гора, Словенија. Од нив, седум се златни, две сребрени и три бронзени. Кај сениорите злато во ката и во борби освои Дејан Недев, неговата сестра Јадранка е европска првенка во фукуго, а освои и бронза во борби, додека Матеј Ангеловски освои сребро во кого кумите. Ка ...

Read more

Три храбри македонски девојчиња – првата наша женска експедиција на Хималаите

Македонија има луѓе со кои навистина треба да се гордее. Особено кога станува збор за храбри девојки кои успешно се борат и ги реализираат своите замисли. Не знаеме колку од вас слушнале за Маја, Александра и Ана, но ние сме сигурни дека ќе ви претставува задоволство да знаете дека тие се првата македонска женска експедиција на Хималаите. Маја Бошкоска, Александра Герасимова и Ана Грбиќ на 10 октомври во 11 ...

Read more

Скопје домаќин на 31. Светско воено првенство во борење

Скопје ќе биде домаќин на 31. Светско воено првенство во борење, кое ќе се одржува од 19 до 25 септември, а на кое  ќе учествуваат повеќе од 400 претставници од 32 држави. На претстојното првенство, кое е во организација на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, ќе учествуваат и учесници и носители на медали од последната Олимпијада во Рио, Бразил. ...

Read more

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ И БУГАРИЈА

Македонската одбојкарска репрезентација со максимални три победи го заврши првиот од двата турнира од годинашното издание на Европската лига. Вечерва во Варна, македонските одбојкари беа поуспешни од домаќинот Бугарија со 3-1. Првиот сет донесе голема борба, а на крајот на разлика, Македонија триумфираше со 31:29. Бугарите изедначија по 25:15 во вториот сет, а третиот и четвртиот Македонците ги добија со 25 ...

Read more

ИЛИНА АРСОВА И ФИЛИП ВАСИЛЕВСКИ СТАПНАА НА ВРВОТ ДЕНАЛИ ВО АЛЈАСКА

На 24 мај, планинарите Илина Арсова и Филип Василевски се качија на врвот Денали во Алјаска висок 6.195 метри. Тие се и првите Македонци кои македонското знаме го ставија на врвот Мера на Хималаите висок 6.478 метри. Познатата алпинистка, охриѓанката Илина Арсова, во мај 2013 година го искачи врвот Монт Еверест на висина од 8.848 метри. ...

Read more

АКАДЕМИЈАТА НА ВАРДАР ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА

Вардар, и официјално, ја пушти во употреба Фудбалската академија во Градски парк наменета за момчиња од 6 до 14-годишна возраст. На свеченоста присуствуваше комплетното раководство на шампионот, јавни личности, десетици дечиња од сите возрасни категории, нивните родители, бизнисмени, гости. На располагање се ставени две осветлени фудбалски игралишта со вештачка трева со димензии 130 м./65 м., шест соблекува ...

Read more

КЕНИЈЦИТЕ КИПРОЧ И БИВОТ ПОБЕДНИЦИ НА СКОПСКИ МАРАТОН 2016

Кенијските натпреварувачи Кириу Кипротич во машка и Гледис Џепкурио Бивот во женска конкуренција се победници на 12. Виз Ер Скопски маратон, што денеска се одржа низ улиците на главниот град на Македонија. Маратонската патека од 42.195 километри Кипротич ја помина со време од 2:12:36. Зад него се пласираше неговиот сонародник Ричард Кипроно Бет со време од 2:14:36, додека на третото место се најде Едвин Кир ...

Read more

ВАЖНА Е ПОБЕДАТА, А НЕ РАЗЛИКАТА ПРОТИВ ВЕСПРЕМ

Вардар мора да го победи Веспрем во сабота од 16 часот во СЦ „Јане Сандански“ за да има шанса во возвратната средба од четврт-финалето во ракометната Лига на шампионите на 30 април во Унгарија, смета тренерот Раул Гонзалес. Разликата, според него, е од второстепено значење, бидејќи и пет минути лоша игра може да го урне тоа што макотрпно ќе се изгради во останатиот дел од мечот. „Треба да ги одиграме сите 6 ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top