МОНОГРАФИЈА ЗА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА

Неодамна излезе од печат монографијата посветена на едно од најпознатите естрадни имиња на македонската музичка сцена и многу пошироко, Есма Реџепова Теодосиевска и на нејзиниот животен  сопатник и музички соработник  Стево Теодосиевски. Автор на ова мошне интересно издание  е истакнатиот публицист Славе Катин, воведот е на министерката за култура д-р  Елизабета Канческа Милевска, издавачи  се „Македонска и ...

Read more

ТОЦИНОВСКИ И ПЕЈКОВСКИ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДИТЕ „КРСТЕ ЧАЧАНСКИ“ И „ЈОВАН КОТЕСКИ“

Делото „Грлици“ на Васил Тоциновски ја доби наградата „Крсте Чачански“ за 2016 година, што се доделува за необјавена книга раскази. Наградата „Јован Котески“ за необјавена поетска книга, годинава ја доби „Златната прашина“ на Зоран Пејковски. Шести пат наградите ги доделуваат Културниот центар „Бран“ и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга. Според тричлената комисија, Славчо Ковилоски–претседател и Х ...

Read more

ВО БИГОРСКИОТ МАНАСТИР ОБНОВЕНО НАЈСТАРОТО ЕВАНГЕЛИЕ СТАРО 313 ГОДИНИ

Евангелие старо цели 313 години, кое се чува во Бигорскиот манастир и кое беше во загрижувачка состојба, е целосно реставрирано како резултат на донација на верниците и на работата на познатиот грчки ревставратор Николаос Манѕурис. Ова е најстарата книга што се чува во библиотеката на ова познато светилиште кое е обновено по големиот пожар во 2009 година. Ова е т.н. престолно евангелие кое се користи во бог ...

Read more

ОРДЕН ЗА ЗАСЛУГИ НА ИТАЛИЈА ЗА КАНЧЕСКА-МИЛЕВСКА

Италијанскиот амбасадор во Македонија Ернесто Масимино Белели денеска на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и врачи „Орден за заслуги на Италијанската република“. - Канческа-Милевска го добива Орденот за нејзините посебни заслуги, за придонесот и интересот да ни помогне во заемно ширење на нашите култури. Исто така и за особени заслуги во билатералната соработка и во областа на културата. И ...

Read more

АРХЕОЛОЗИ ОД „ЕРМИТАЖ“ ЌЕ ПРЕДАВААТ ЗА ПРЕДИСТОРИСКА АРХЕОЛОГИЈА ВО СKОПЈЕ, БИТОЛА И ОХРИД

Истакнати археолози од музејот „Ермитаж“, универзитетите во Берн и Тубинген, Францускиот национален научен центар, Народниот музеј на Словенија ќе одржат предавања, работилници и презентации на седумдневната научна конференција за предисториска археологија која ќе се одржи во неколку градови во Македонија. Околу 40 делегати од земјава, Швајцарија, Русија, Украина, Франција, Германија, Холандија, Грција, Лит ...

Read more

ТЕМКОВ И’ ПОДАРИ 2.000 КНИГИ ОД СВОЈАТА НА ГРАДСКАТА БИБЛИОТЕКА ВО КАВАДАРЦИ

Универзитетскиот професор во пензија д-р Kирил Темков деновиве подари 2.000 книги од својата приватна на градската библиотека „Феткин“ во Kавадарци. Притоа не ја криеше својата емотивна поврзаност со книгите што лично ги купувал и рече дека уште толку и повеќе допрва ќе стигнат. - Тоа се книги купувани од мене, одбрани книги од филозофијата, етиката, естетиката, економијата, политиката, психологијата, социо ...

Read more

„СИЕРА НЕВАДА“ НА 12 МАЈ ПРЕМИЕРНО ВО КАН

„Премиерата на филмот ’Сиера Невада’ во режија на Кристи Пуиу, со кој за првпат Македонија е дел од главната програма на 69. ’Кански фестивал’ преку продуцентската куќа ’Сестри и брат Митевски’, е закажана за 12 мај , во 15:30 часот салата во Лумиер во Кан. На денот на премиерата, во 12 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе присуствува дел од македонска екипа. Вечерта, пак, по премиерата сите копро ...

Read more

ВЕЧЕРВА СЕ ОТВОРААТ 44. „МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ“

Вечерва во 20 часот, во Македонската опера и балет (МОБ) се отвораат 44. „Мајски оперски вечери“ со премиера на операта „Евгениј Онегин“ на Петар Илич Чајковски, во режија на Дејан Пројковски. Диригент е Саша Николовски-Ѓумар, сценограф Валетин Светозарев, костимограф Марија Пупучевска, а кореограф Олга Панго. Во улогата на Евгениј и Татјана ќе настапат 25-годишниот баритон Иван Наумовски и гостинката од Ук ...

Read more

„ЕВГЕНИЈ ОНЕГИН“ ЌЕ ГИ ОТВОРИ 44. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

„Ќе ги отпретам сите горештини од твојата глава, ко суво дрво на сува рида реките ќе ги заковам. Ќе те претплатам на вечна љубов и вечни времиња Ќе те љубам и губам во пости и пред гости Само да ме сакаш. Вака гласи почетокот на песната „Умилкување“ на Петре М Андреевски која денеска беше посочена од режисерот Дејан Пројковски кој ја режираше операта „Евгениј Онегин“ на Петар Илич Чајковски, (работена споре ...

Read more

МАЈСТОРОТ НА ТАНГОТО И НА УСНАТА ХАРМОНИКА ЏО ПАУЕРС ПРВПАТ ВО СКОПЈЕ

Македонската филхармонија на 12 мај ќе биде домаќин на виртуозот на усна хармонка Џо Пауерс од САД, еден од најдобрите мајстори на тангото, кој првпат ќе гостува во Скопје. На концертот под наслов „Алхемија“ во Домот на АРМ во 20 часот Пауерс, како солист, ќе настапи со оркестарот на Македонската филхармонија. Под палката на Емил Табаков од Бугарија, овој наградуван музички уметник премиерно ќе го изведе ат ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top