МАКЕДОНСКАТА „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ СО ШЛЕПЕРИ ВЛЕЗЕ ВО КАНАЛИТЕ НА ВЕНЕЦИЈА

Со два шлепера на брод, македонскиот проект „Ничија земја“ влезе минатата недела во марината на Арсенале, Венеција, за да ја претстави Македонија на 15. Биенале за архитектура. Проектот на четворицата архитекти веднаш привлекол внимание. Kураторот на главната изложба на светскиот архитектонски собир, харизматичниот Чилеанец Алехандро Аравена, на шега искоментирал: - Да, чув дека сте се транспортирале „како ...

Read more

МАНУ И БАН ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и Бугарската академија на науките (БАН) денеска со свечен собир во МАНУ го одбележаа Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј. Заедничкото чествување на двете академии започна во 2014 година, на иницијатива на поранешниот претседател на МАНУ Владо Камбовски и претседателот на БАН Стефан Воденичаров и, по двете одбележувања во Софија, ов ...

Read more

ПРЕД 25 ГОДИНИ ВО ГРЦИЈА НАСТАПИВ КАКО ВАСИЛ АТАНАСОВ ОД МАКЕДОНИЈА

Обоистот Васил Атанасов со гала-концерт во Македонската опера и балет неодамна одбележа четири децении творештво и уметничка дејност. Многу врвни музичари од земјава и регионот му се придружија заеднички да го одбележат неговиот јубилеј. Kако Прв обоист солист на Македонската филхармонија, каде што работи од 1980 година, зад себе има повеќе од 1.200 симфониски концерти, 200 солистички настапи, од кои полови ...

Read more

СЕДУМ КОНЦЕРТИ ВО ЧЕТИРИ ФЕСТИВАЛСКИ ВЕЧЕРИ НА 15. ОФФЕСТ

Седум концерти се на програмата на 15. Оффест, кој ќе се одржува во четири дена - од 27-ми до 30 мај. Фестивалот во петок во кино „Фросина“ ќе почне со соло-концертот на чешката пејачка и виолинистка Ива Битова, која има богата меѓународна кариера,  живее и работи во САД. Во вториот концертен термин на првата фестивалска вечер, од 22.30 во Метрополис арена ќе гостува францускиот бенд Сен Жермен алијас Лудов ...

Read more

„МАКЕДОНИЈА ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ“ ПО 48. ПАТ ВО РИМ

Република Македонија во Рим денес и утре  по 48. пат ќе го чествува Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. Утревечер во Понтификалниот универзитет „Урбанијана“ во 18 часот во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на св. Кирил“, ќе биде отворена изложба со наслов „Св. Климент Охридски и неговите претстави во ликовната уметност“ на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј ...

Read more

РИСТО ВАСИЛЕВСКИ ЛАУРЕАТ НА МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАНИЕ ВО РУСИЈА

Македонскиот академик Ристо Василевски и поетесата Олга Панкина од 18 до 20-ти овој месец учествуваа на Осмиот меѓународен фестивал на словенските поезии што се одржа во руските градови Твер и Каљазин, а кој беше посветен на 130-годишнината од смртта на истакнатиот руски поет Николај Гумилјов. На фестивалот учествуваа близу педесет еминентни поети од сите словенски земји. На фестивалот највисокото меѓународ ...

Read more

ИКОНИ И ФРЕСКИ СО ЛИКОТ НА СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ЌЕ БИДАТ ИЗЛОЖЕНИ ВО РИМ

Националната установа „Завод и музеј“ од Охрид со изложба на оригинални икони, фреско-копии и тематски фотографии ќе ја збогати годинешната Манифестацијата што по повод словенските просветители, светите Кирил и Методиј по 48-ми пат ќе се одржи во Рим. Како што појасни Мило Георгиевски, советник-кустос на Галеријата на икони од Охрид, оваа година изложбата во Рим тематски ќе биде посветена на ликот и делото ...

Read more

АЛЈОША СИМЈАНОВСКИ СНИМА ФИЛМ ЗА ВЕЛИБОР ПЕДЕВСКИ

Режисерот Алјоша Симјановски во Њујорк го снима својот нов проект, документарниот филм „Џезмен“, во кој главна тема, како и главен протагонист е Велибор Педевски, кој напоменува режисерот е „мултикултурен хиперлинк“, човек кој целиот свој живот му го посветил на креативниот музички израз“. „Тоа е долга, неверојатна и суштинска приказна за една ретка, екстремна бескомпромисна личност чија развојна патека во ...

Read more

ВО ДОЈРАН СОВЕТУВАЊЕ ЗА МУЗЕИТЕ И КУЛТУРНИТЕ ПРЕДЕЛИ

Во Дојран, годинешниот град на културата, денеска музејските работници од земјата ќе одржат советување на тема „Музеите и културните предели“. Организатор е Здружението на Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) кое во однос на темата поврзана со одбележувањето на 18 мај, Меѓународниот ден на музеите, потенцира дека „со преземање на должностите кои не се ограничени само ...

Read more

ПОСЛЕДНАТА ИЗЛОЖБА НА ГОЛЕМИОТ ЧЕМЕРСКИ ПАТУВА ВО БЕЛГРАД

Изложба на слики од бардот на македонското современо сликарство Глигор Чемерски утре ќе биде отворена во Српската академија на науките и уметностите во Белград. Сосема непредвидено, поставката на 58 уметнички дела ќе биде постхумно отворена. Изложбата лани беше поставена во Москва, во Руската академија на уметностите, а на почетокот на годинава делата беа поместени на три ката во галеријата на Друштвото на ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top