ДВЕ МАКЕДОНСКИ КОПРОДУКЦИИ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО KАРЛОВИ ВАРИ

Два филма во кои Македонија е малцински копродуцент ќе учествуваат на Меѓународниот филмски фестивал во Kарлови Вари, Чешка, кој ќе се содржи од 1 до 9 јули годинава, соопштија македонските продукциски куќи. Филмот „Ноќен живот” на словенечкиот режисер Дамјан Kозоле на 6 јули ќе ја има својата премиера како дел од главната селекција на фестивалот, а во програмата East of the West ќе биде прикажан филмот „До ...

Read more

АМЕРИКАНСКИ „ДАЛКИ АРКАЈВ ПРЕС“ ГОДИНАВА ЌЕ ОБЈАВУВА МАКЕДОНСКИ АВТОРИ ВО САД

Американската „Дакли аркајв прес“, една од најреномираните издавачки куќи во Северна Америка, годинава во САД ќе ги објави романот „Алма Малер“ на Сашо Димоски и „Антологија на македонскиот современ расказ“, рекоа на вчерашната средба министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска и основачот на издавачката куќа, Џон О’Брајан, кој беше почесен гостин на Меѓународниот литературен фестивал „Про-за Балкан ...

Read more

„ЗЛАТНА ПОТКОВИЦА“ ЗА „СОСЕДОТ ОД ГОРНИОТ КАТ“

Филмот „Соседот од горниот кат“ на Поја Бадкобех од Иран ја освои наградата „Златна потковица“ на годинашново издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ што се одржа во Струмица. Жирито во состав: Русомир Богдановски, Нарциса Дариевиќ-Марковиќ и Николас Нојхолд својата одлука ја донесе во конкуренција на 21 краток филм. „Сребрената потковица“ му припадна на документарниот филм „Осветлена темн ...

Read more

ПАДНА ПРВАТА КЛАПА НА „МАЈСТОРОТ ЧИНГО“

Во Македонскиот народен театар, денеска пред бистата на Живко Чинго, падна првата клапа од снимањето на документарниот филм за животот и делото на овој голем македонски писател насловен „Мајсторот Чинго“. Филмот е во режија на Љубиша Георгиевски, продуцент е Петар Ѓуровски, сценариото е на Сашо Миленковски, директор на фотографија е Горан Наумовски, а стручен консултант, историчарката Виолета Ачковска. „Про ...

Read more

ТРИ НАГРАДИ ЗА „ТРИ ДЕНА ВО СЕПТЕМВРИ“

Филмот „Три дена во септември“ на режисерот Даријан Пејовски ја доби наградата за најдобар филм на филмскиот фестивал „SEE а Berlin“ кој се одржа како дел од 6?. Југоисточен филмски фестивал SEEFF, кој оваа година се одржува во три града: Берлин, Германија (26-29 мај), Париз, Франција (1-5 јуни) и Нингбо, Кина ( 8-15 јуни). Главната награда ја доделува меѓународно жири составено од филмски професионалци, а ...

Read more

„ПРО-ЗА БАЛКАН“ ПОРАЧУВА МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ ВО ФОКУСОТ НА САЕМОТ НА КНИГАТА ВО ФРАНКФУРТ

Македонија треба да биде земја во фокусот на Саемот на книгата во Франкфурт, најголемиот светски саем на книгата, е пораката на годинашниот Меѓународен литературен фестивал „Про-за Балкан“. Со сегашната темпо на преводи на македонски автори, Македонија е на многу добар пат, а присуството на франкфуртскиот саем би било револуција во промоцијата на домашната литература, смета директорот на фестивалот Дејан Тр ...

Read more

ЗЛАТЕН МЕДАЛ „АНДРЕЈ БЕЛ“ ЗА РИСТО ВАСИЛЕВСКИ

Поетесата Људмила Снитенко, претставничка на Сојузот на писателите на Русија на академик Ристо Василевски му го врачи златниот медал „Андреј Бел“ што го носи името на големиот руски писател, поет и теоретичар, кој го одбележи сребрениот век на руската литература. Медалот му беше врачен на меѓународниот фестивал на поезијата „Словенска прегратка“ во Варна, Бугарија. Василевски ја доби наградата поради „врвен ...

Read more

ОТВОРЕН 12. „АСТЕРФЕСТ“ ВО СТРУМИЦА

Со врачување на наградите на словенечкиот актер и сценарист Борис Каваца и германскиот сценарист, режисер и продуцент Вајт Хелмер во Струмица беше означен почетокот на 12. издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“. Фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, кој истакна дека по заслуга на Тивериполската филмска алијанса и Горан Тренчовски сведоци сме на дванаес ...

Read more

РОБИ МИЛЕР ДОБИТНИК НА „ЗЛАТНА КАМЕРА 300“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Холанѓанецот Роби Милер, директор на фотографија во култни филмови, е годинашниот лауреат на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се одржи од 10 до 17 септември, објавија вчера организаторите. „Златната камера 300“ за животно дело на Милер, кој е врзан за инвалидска количка, ќе му биде врачена на 3 јуни во Амстердам во Eye Film Institute, на отворањето на тримесечната ретроспектив ...

Read more

ЉЕРКА ТОТ НАУМОВА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА „ДАНИЦА РУЧИГАЈ“

Во преполната сала на Друштвото на писателите на Македонија, на поетесата Љерка Тот Наумова и' беше врачена наградата „Даница Ручигај“ за нејзината стихозбирка „Зародиш на повикување“, во издание на „Бата-прес“. Љерка Тот Наумова говореше свои стихови изразувајќи голема благодарност за наградата која го носи името на големата македонска поетеса Даница Ручигај, додека присутните со голема заинтересираност го ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top