Концерти на гитаристот Дарко Багески во Стокхолм и Малме

Багески утре ќе одржи солистички концерт и во Малме, со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија. Концертот е организиран од Лилјана Стоилковска-Андовска и Друштвото „Македонија“ од Малме, со цел да се презентираат македонските уметници во Шведска. На програмата на двата концерта се дела од Џулијани,  Бариос, Мерц, Јовичиќ, Мирослав Тадиќ, Реис. Дарко Багески (1981) е вонреден професор ...

Read more

„Резервен живот“ објавен во САД, авторката Димковска на американска книжевна турнеја

Американската издавачка куќа од Сан Франциско „Two Lines“ го објави романот „Резервен живот“ од Лидија Димковска во превод на англиски на Кристина Е. Крамер, пренесе МИА. По тој повод издавачот заедно со Центарот за уметноста на преводот од Сан Франциско од утре до 21 октомври организира книжевна турнеја на која Димковска преку читања и разговори во најпознатите американски книжарници ќе го претстави својот ...

Read more

МОНОГРАФИЈАТА „КИЕВСКИ ДАМАСКИН“ ПРОМОВИРАНА ВО МАНУ

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска беше промовирана монографијата „Киевски дамаскин“ приредена од академик Петар Хр. Илиевски и проф. Красимира Илиевска. Уредник на изданието е Ѓорѓи Поп Атанасов, а го промовираше проф. Димитар Пандев. Академик Витомир Митевски, секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука со задоволство потенцираше дека со монографијата (чиј изд ...

Read more

ЛАЗАР РИСТОВСКИ ЌЕ ГО ГЛУМИ ЦАР САМОИЛ

Харизматичниот српски глумец со македонско потекло Лазар Ристовски ќе ја толкува улогата на Цар Самоил, во епскиот филм што ќе го режира нашиот познат режисер Антонио Митриќески. Ристовски, кој по татко е Македонец родум од Мариово, денеска на прес-конференција во Охрид, каде присуствува на Првиот меѓународен фестивал на ангажиран филм, истакна дека прифатил да ја толкува главната улога во новиот филм чие с ...

Read more

ВО ОХРИД СЕ ОДРЖУВА 49. МЕЃУНАРОДЕН СЕМИНАР ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Седумдесетина слависти од 17 држави ќе бидат дел од годинешниот 49. по ред, Меѓународен семинар по македонски јазик, литература и култура што вчера беше отворен во Охрид, а се одржува во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. „Јазикот го носи идентитетот на секој народ. Мислам дека треба да ни се разбуди свеста дека јазикот е цел културолошки концепт и тоа е она што не' држи во идентитетот. Зб ...

Read more

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ, ЗАВРШИЈА 53.„РАЦИНОВИ СРЕДБИ“

Примајќи ја наградата ,,Почесно Рациново признание“, добитникот Борислав Павловски за првпат препеа на хрватски една песна од необјавената „Антологија на болката“ на Кочо Рацин на затворањето на 53. „Рацинови средби“. Павловски, кој најави дека наскоро од македонски на хрватски јазик ќе ја преведе и ќе ја издаде цела истата стихозбирка, признанието го доби по предлог на Људмил Спасов. „Работам на Катедрата ...

Read more

СЕ СПАСУВА ВРЕДНИОТ ФРЕСКОЖИВОПИС НА ЗОГРАФОТ ЈОСИФ РАДЕВ ВО ГОПЕШ

Опстојувањето низ вековите и изложеноста на атмосферските влијанија предизвикаа големи оштетувања врз куполите на бисерот на македонската сакрална архитектура, црквата „Свето Преображение“ во битолското село Гопеш. Од честото влажнење и прокиснување на полукружниот свод дојде до одвојување на фрескоживописот на куполата и гниење на носачот. Се работи за вредни фрески од 19 век, дело на мијачкиот зограф Јоси ...

Read more

ИТАЛИЈАНСКИ МУЗИЧАРИ ЌЕ ПЕАТ НА МАКЕДОНСКИ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА

Италијански музичари ќе пеат песни на македонски јазик на концертот кој утревечер ќе се одржи во импресивниот простор на Систинската капела во гратчето Савона. Ќе настапат исклучиво италијански музичари и пејачи кои ќе го исполнат делото „Седум песни од светлина и прав“, компонирано од италијанскиот композитор Анџело Инглезе на поезии од нашиот поет Никола Маџиров. На концертот ќе настапат Луиџи Скифано (ко ...

Read more

„ГОДИНА НА ЕСЕЈОТ“ ПО 10. ПАТ ВО СТРУГА

Во Струга, денес и утре, ќе се одржи јубилејната 10. Меѓународна литературна манифестација „Година на есејот“, по повод 155-годишнината од објавувањето на Зборникот на народни умотворби на браќата Миладиновци. Организатор е Медитеранската академија „Браќа Миладиновци“. Свеченото отворање е денес во 20 часот во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ на кое ќе биде претставен годинешниот лауреат на манифеста ...

Read more

НЕНАД ЈОЛДЕСКИ ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ

Македонскиот писател Ненад Јолдески вчеравечер во Брисел ја прими Наградата за литература на Европската Унија. Според дописникот на МИА од Брисел, во изборот на Европската комисија, 30-годишниот Јолдески се најде меѓу годинешните 12 добитници на престижната награда во конкуренција на писатели од цела Европа. На свеченоста на која Ненад Јолдески го доби признанието од еврокомесарот за образование Тибор Навра ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top