Во Торонто промовирана монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин

ТОРОНТО. По повод 40. годишнината од формирањето на фондацијата „Атанас Близнаков“ во Матицата на иселениците од Македонија во 1977 година, во Торонто се одржа донаторска промоција на јубилејното издание на монографијата за македонскиот национален деец, иселеник и повратник од САД Атанас Близнаков од Славе Катин. Делото е на македонски и англиски јазик, издание на Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и ...

Read more

Oтворен Павилјонот на Македонија на 57. Биенале во Венеција

о престижниот изложбен простор Арсенале во Венеција вчера свечено беше отворен македонскиот павилјон во рамките на 57-то издание на најголемата и најпрестижна интернационална ревија на уметноста во светот – Венециското биенале, соопшти Министерството за култура. На свечената промоција на годинашниот национален претставник, проектот „Red carnival“ (Црвен карневал) на реномираниот уметник Томе Аџиевски, меѓу ...

Read more

Студентите-македонисти во Париз ја претставија македонската култура

Во Амбасадата на Република Македонија во Франција вчера вечер, се одржа Македонска вечер, во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации ИНАЛКО во Париз и Амбасадата на Република Македонија, јавува дописникот на МИА од Париз. Настанот бил осмислен и координиран од лекторот по македонски јазик на ИНАЛКО, Борче Арсов. Вечерта биле претставени студентите од  Институтот по македонск ...

Read more

Претставата „Животот е прекрасен“ ја воодушеви унгарската публика

зведбата на претставата на „Животот е прекрасен“ на Македонскиот народен театар синоќа на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта, предизвика бурен аплауз и овации кај унгарската публика. Од МНТ информираат дека после средбата со публиката и критиката на тркалезната маса, претставата која е во режија на Александар Морфов, била оценета како висок естетски чин, а актерскиот ...

Read more

Ова е новата Мис на Македонија (фото)

Александра Тројановска од Крива Паланка е победничката на изборот за Мис на Македонија 2016 за „Мис Глоуб“ - избор за убавина што ќе се случи на 25 ноември во Тирана, Албанија. По неколку полуфинални вечери низ градовите низ Македонија, викендов во Виница се одржа финалната церемонија, на која победи 25-годишната Александра. За прва придружничка е прогласена охриѓанката Ангела Ставреска, а Андријана Илиоска ...

Read more

Започна првиот „Фестивал на виното“ во комплексот Македонско Село

Влезот во комплексот за време на фестивалските денови е 100 ден. Ѕвездено небо, панорамски поглед на градот, опојно македонско вино, вкусни деликатеси и убава македонска песна.. Вчера вечер, во уникатен фестивалски амбиент, во комплексот “Македонско село” беше означен почетокот на првиот “Фестивал на виното” кој ќе трае до недела, 23 октомври. Настанот беше отворен со настапот на етно групата Синтезис која ...

Read more

Изложба “За слобода и независност”

Во четврток 6 октомври 2016 во 19.00 часот во изложбениот салон на ЦК,,Марко Цепенков,, ќе биде отворена изложбата ,,За слобода и независност,,. Изложбата, на која ќе бидта претставени 20 фотографии,  ЦК  ја реализира во соработка со Амбасадата на Унгарија во Македонија, Почесниот конзулат на Унгарија во Битола и општина Прилеп. Изложбата ќе ја отвори амбасадорот на Унгарија во Македонија г.н Ласло Иштван Д ...

Read more

Концерти на гитаристот Дарко Багески во Стокхолм и Малме

Багески утре ќе одржи солистички концерт и во Малме, со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија. Концертот е организиран од Лилјана Стоилковска-Андовска и Друштвото „Македонија“ од Малме, со цел да се презентираат македонските уметници во Шведска. На програмата на двата концерта се дела од Џулијани,  Бариос, Мерц, Јовичиќ, Мирослав Тадиќ, Реис. Дарко Багески (1981) е вонреден професор ...

Read more

„Резервен живот“ објавен во САД, авторката Димковска на американска книжевна турнеја

Американската издавачка куќа од Сан Франциско „Two Lines“ го објави романот „Резервен живот“ од Лидија Димковска во превод на англиски на Кристина Е. Крамер, пренесе МИА. По тој повод издавачот заедно со Центарот за уметноста на преводот од Сан Франциско од утре до 21 октомври организира книжевна турнеја на која Димковска преку читања и разговори во најпознатите американски книжарници ќе го претстави својот ...

Read more

МОНОГРАФИЈАТА „КИЕВСКИ ДАМАСКИН“ ПРОМОВИРАНА ВО МАНУ

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска беше промовирана монографијата „Киевски дамаскин“ приредена од академик Петар Хр. Илиевски и проф. Красимира Илиевска. Уредник на изданието е Ѓорѓи Поп Атанасов, а го промовираше проф. Димитар Пандев. Академик Витомир Митевски, секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука со задоволство потенцираше дека со монографијата (чиј изд ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top