ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА СТОПАНСКА КОМОРА

По повод 94-годишнината од коморското организирање во Македонија, денеска на седницата на Собранието на комората, беа доделени наградите и признанијата на Стопанската комора на Македонија за 2015 година. Наградата за реализирани инвестиции беше доделена на Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“, за инвестициите во електрана на биогас, односно за производство на зелена енергија, но и за инвестицијата во штала в ...

Read more

КОМПАНИИТЕ БАРААТ СЕ’ ПОМАЛКУ КРЕДИТИ

Најавите на претставниците на ЕУ и на САД за евентуално воведување санкции на Македонија со одземање на препораката за членство во ЕУ, за стопирањето на безвизниот режим, како и одлуката за запирање на средствата на Светска банка за кредитирање на општините, поради политичката криза, не ги оставија рамнодушни бизнисмените, странските инвеститори, како и економските аналитичари и банкарите. Тие засега не пос ...

Read more

ПОЛИТИЧКИ СТРЕС – ТЕСТ ЗА ЕКОНОМИЈАТА

Домашните фирми се претпазливи, странските инвеститори предложија мерки за подобрување на деловниот амбиент, но во суштина сите чекаат да се надмине политичката криза, па да направат проценки за економските движења до крајот на годинава. Бизнисмените, иако се надеваат дека ќе има решение, засега се воздржуваат од нови инвестиции, вработувања и будно ги следат состојбите на политичкиот терен. Најавата за мож ...

Read more

KОМПАНИИТЕ ОД СЛОБОДНИТЕ ЗОНИ СО 21 ПРЕДЛОГ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА БИЗНИС-КЛИМАТА

Kомпаниите што функционираат во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) и другите странски инвеститори на вчерашната 24. тематска седница на Економскиот совет доставија 21 предлог со кој сметаат дека нивната работа ќе биде поефикасна, а воедно ќе се поедностават одредени административни процедури. Со седницата, која се одржи во Владата и со која претседаваше вицепремиерот за економски прашања Владимир ...

Read more

KИНЕЗИ КУПИЈА ЧЕЛИЧНИ КОМПАНИИ ВО МАКЕДОНИЈА И СРБИЈА ЗА ДА СЕ ПРОБИЈАТ ВО ЕВРОПА

Kако обид за ширење на производството на челик на европскиот пазар ја толкуваат познавачите експанзијата на кинеските метални компании во повеќе европски челични фирми. Последно е преземањето на железарницата во српско Смедерево од страна на кинеската компанија „Хестил“. Kинези се газди од пред две години и на групацијата „Дуферко“, која е мнозински сопственик во македонски „Макстил“. Во Kина 20 пати во пос ...

Read more

БОГОВ: НЕМА ОПАСНОСТ ОД ДЕВАЛВАЦИЈА НА ДЕНАРОТ

Македонската економија е стабилна, а стабилен останува и денарот, порача гувернерот на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов, во Вашингтон каде што учествуваше на пролетните средби на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд. Во изјава за МРТ во Вашингтон посочува дека ММФ предвидува дека оваа година Македонија ќе има економски раст од 3,6 проценти, но оти изразува загриженост поради пол ...

Read more

ММФ ЗА ГОДИНАВА НИ ПРЕДВИДУВА РАСТ ОД 3,6 ОТСТО

Со раст од 3,6 отсто проектиран за оваа година, македонската економија се најде на второ место во регионот на Западен Балкан, според најновите прогнози на Меѓународниот монетарен фонд, објавени на пролетните средби на ММФ и Светска банка што се одржуваат во Вашингтон. И покрај политичката неизвесност во земјава, која овие денови се' повеќе добива на жестина, а бизнисмените предупредуваат дека доколку ескали ...

Read more

НАД 3.500 ПРОИЗВОДИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ЕЛЕКТРОНСКИ КАТАЛОГ

Странските фирми што сакаат да увезуваат македонски производи наместо да одат од една фабрика до друга, можат да ги видат на едно место во електронски каталог. Kаталогот со македонски производи брои над 3.500 производи. На него може да се видат освен храна и пијалаци, градежни материјали, апарати за домаќинство, средства за чистење и што уште не. Агенцијата за храна ќе почне со едукација на операторите со х ...

Read more

МАКЕДОНИЈА СО НАЈБРЗ РАСТ, НО НЕДОСТИГААТ ИНВЕСТИЦИИ

Растот во Македонија, кој лани достигна 3,7 отсто, е солиден, и тој главно беше движен од значајниот стимул од јавниот сектор и извозот од странските директни инвестиции, без придонес од бруто-инвестициите, се вели во најновиот извештај за Југоисточна Европа на Светска банка, што вчера беше претставен преку видео-конференциска врска, истовремено во Белград, Сараево, Подгорица, Скопје и Тирана. Во извештајот ...

Read more

БОГОВ: ПОЛИТИЧКАТА НЕИЗВЕСНОСТ НЕ Е ДОБРА ЗА ЕКОНОМСКИОТ РАСТ

Политичката неизвесност не е добар амбиент за економијата и за нови инвестиции, ниту, пак, за потрошувачката на домаќинствата. Колку постабилен политички амбиент имаме токлу е подобро за економскиот раст и за долгорочниот развој на Македонија. Ова денеска го оцени гувернерот на НБРМ Димитар Богов, прашан да го коментира вчерашното распуштање на Собранието и најавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека опозиц ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top