„ЏОНСОН КОНТРОЛС“ ПОЧНУВА ИЗГРАДБА НА ФАБРИКА ВО СТРУМИЦА

Во Технолошко-индустриската развојна зона Струмица денеска ќе биде поставен камен - темелник за отпочнување на изградба на новата фабрика на „Џонсон контролс“. Инвестицијата, според најавите од менаџментот, ќе изнесува 20 милиони долари и се очекува да бидат вработени околу 1.500 лица. Со тоа вкупниот број на вработени во компанијата во Македонија ќе изнесува над 3.000. На поставувањето на камен-темелникот ...

Read more

„ВАН ХОЛ“ ГРАДИ ВТОРА ФАБРИКА ВО ТИРЗ „СКОПЈЕ 2“

Во индустриската зона „Бунарџик“ денеска започна изградбата на втората фабрика на белгиската компанија „Ван Хол“. Со најновата инвестиција е предвидено за двојно да се зголеми производството на автобуси. Проектот вреден 17 милиони евра ќе се реализира во три фази. Во првата етапа ќе се гради нов магацин за потребите на белгискиот производител, кој треба да биде комплетиран до септември годинава. До април 20 ...

Read more

ПРОМЕТОТ ВО ИНДУСТРИЈАТА РАСТЕ НА СТРАНСКИОТ, ПАЃА НА ДОМАШНИОТ ПАЗАР

рометот во индустријата во март годинава, во однос на март лани бележи раст од 6,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во март 2016 бележи опаѓање од еден отсто, а индексот на прометот остварен на странските пазари бележи пораст од 8,6 отсто. Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот Рударство и вадење камен, бележи ...

Read more

ПРОКРЕДИТ БАНКА ОТВОРИ НОВА ФИЛИЈАЛА ВО СОЛУН

Со филијала во Солун се комплетира присуството на Прокредит банките во соседството со што банката е присутна во 11 земји во европскиот регион. „За македонските бизниси и население кои соработуваат со партнери од Грција, присуството на Прокредит во Солун има големи придобивки кон соработката и трговски релации: најбрзи и најповолни дознаки и приливи, најповолно повлекување на пари од банкоматите во филијалат ...

Read more

„МЕРИОТ“ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО СВЕТСКАТА ХОТЕЛСКА МАПА

Македонија доби хотел со кој може да се гордее и со кој влегува во светската хотелска мапа. Хотелот „Скопје Мериот“, изграден на плоштадот Македонија, од вчера е и официјално отворен за гости, а први во него престојуваат неколкумина патници од Германија и од Холандија. Инвестицијата за изградба на атрактивниот хотел во строгиот центарот на градот вредеше 30 милиони евра, а нејзината реализација траеше шест ...

Read more

ПОЧНА СО РАБОТА НОВА ХОЛАНДСКА ИТ-КОМПАНИЈА

Од денеска и официјално започна со работа холандската ИТ-компанија за висококвалитетни софтверски решенија „Симфони солушнс“. Станува збор за развоен центар на компанијата, кој е трет по ред, по оние во Украина и Полска, во кои работат околу 3.000 вработени. Во македонскиот центар засега се вработени триесетина ИТ- експерти, а до крајот на следната година се очекуваат уште околу 200 вработувања. Главни клие ...

Read more

РЕБАЛАНСОТ ЧУКА НА ВРАТА

Ребалансот на државната каса е неопходен, иако е неизвесно како во услови на распуштен парламент тој би бил изгласан. Експертите се' погласно укажуваат на неопходноста за корекција, или попрецизно кратење на националниот буџет, откако Народна банка на Македонија драстично ја намали прогнозата за раст на македонската економија за оваа година, од 3,5 на 1,6 отсто. Економистите засега не сакаат да прогнозираат ...

Read more

БОГОВ: НАЈРЕАЛЕН РАСТ ЗА ГОДИНАВА Е 1,6 ОТСТО

Раст од само 1,6 отсто оваа година е најреално сценарио доколку во земјава продолжи политичката криза до крајот на годинава. Ова е алтернативното сценарио за економијата што го изготвила Народна банка на Македонија, но како што соопшти гувернерот Димитар Богов на денешната прес- конференција, во моментов, тоа е всушност најреално сценарио. Инаку, НБМ изготвила две сценарија, при што основното предвидувало р ...

Read more

ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА ГИ ТОПИ ИНВЕСТИЦИИТЕ

Иако во февруари инвестициската слика се подобрила во однос на февруари, сепак, во првите два месеца од годинава земјава бележи опаѓање на странските директни инвестиции во споредба со истиот период од минатата година. Како главен виновник, и надлежните институции и експертите, ја лоцираат големата политичка криза во земјава, како и нејзиното пролонгирање подолг временски период. Најновите податоци на Народ ...

Read more

ПРОМОЦИЈА НА МАКЕДОНСКИ КОМПАНИИ НА КИНЕСКИОТ ПАЗАР

Директна промоција и продажба на македонски производи на кинескиот пазар треба да обезбеди првиот македонски дегустациски изложбен простор што ќе биде отворен на Саемот за инвестиции и трговија во Нингбо, НР Кина, што ќе се одржи од 9 до 12 јуни годинава. За сите домашни компании коишто сакаат нивните производи да бидат дел од изложбениот простор ќе биде обезбеден бесплатен транспорт од Македонија до Кина. ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top