Коалициите и партиите ќе ги подигнат уверенијата за новите пратеници

Во Државната изборна комисија денеска попладне ќе бидат врачени уверенијата за новите пратеници избрани на предвремените парламентарни избори 2016. Се очекува по врачувањето на уверенијата, Собранието да го соопшти датумот на одржување на конститутивната седница, која треба да биде свикана најдоцна до сабота, 31 декември, на полноќ.  Конститутивната седница, според најавите, ќе ја свика и со неа ќе претседа ...

Read more

Најава за брзо формирање на Влада

остизборните тензии што избија минатата недела целосно стивнаа, но сѐ уште има неизвесности поради  различните комбинации околу формирањето влада. Од друга страна, нема најави дека ќе се поднесуваат приговори за прегласувањето во Теарце, што значи дека сегашните резултати најверојатно ќе останат конечни. Веќе се зборува и за свикувањето на конститутивната седница на новото собрание, која треба да се одржи п ...

Read more

Дијаспора: Никој не смее да ја фалсификува волјата на македонскиот народ

Никој не смее да се дрзне да ја фалсификува, оспорува и краде волјата на македонскиот народ. Здружението на граѓани Македонско Сонце од Флорида преку писмо порачува дека изборите на  11-ти декември беа најмирните, најфер и најдемократските избори досега, без ниту еден инцидент и дека на Македонија и е потребна Влада која јасно ќе ја изразува волјата на граѓаните а не Влада која ќе биде по волјата на некој о ...

Read more

ПО СЛАБИОТ РЕЗУЛТАТ НА ИЗБОРИТЕ: Мендух Тачи си поднесе оставка од лидерската позиција во ДПА

Тачи информацијата ја објави вечерва на официјалната фејсбук страница Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вечерва соопшти дека си поднел неотповиклива оставка од лидерското место во партијата. Информацијата ја објави на својата официјална фејсбук страница. „Драги пријатели, само што дадов неотповиклива оставка од функцијата претседател на Демократската партија на Албанците. Со ДПА до вонредниот конгрес колек ...

Read more

ДИК ЗА ПРЕГЛАСУВАЊЕТО ВО ТЕАРЦЕ: Гласачкото ливче останува исто

Тоа значи дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и носителот во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, ќе стојат на ливчето под реден број 1, потврдуваат од ДИК за Телеграф И покрај тоа што од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на прегласувањето, нивните кандидати ќе се најдат на гласачкото ливче, нагласуваат од Државната изборна комисија. Оттаму велат дека кандидатските листи се потврдени и дека тие ост ...

Read more

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите мирни, без поголеми инциденти

Парламентарните избори во Македонија беа конкурентни и суштински чекори во решавањето на двегодишната длабока политичка криза, но се одвиваа во средина на широко застапена недоверба во институциите и политичкото уредување, се наведува во заклучокот на меѓународните набљудувачи за вчерашните предвремени парламентарни избори во земјава. Изборниот ден беше доволно добар за гласањето да се смета сосема законски ...

Read more

Бранителите заборавени од државата

Во крајна сиромаштија и со сериозно нарушено здравје, едвај преживуваат прилепските бранители, членови на Здружението на резервни воени обврзници, учесници во настаните од 2001 и 2002 година. Прилепските бранители, членови на Здружението на резервни воени обврзници, учесници во настаните од 2001 и 2002 година, реагираат затоа што и по 14 години од завршување на воениот конфликт, најголем дел од нив се наоѓа ...

Read more

Парламентарни избори 2016: ВМРО-ДПМНЕ 51 мандат, за СДСМ 49 мандати

И според најновите бројки објавени попладнево на интернет страницата на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ останува во водство со најголем број освоени гласови и мандати. Според електронската регистрација, владејачката партија има освоено вкупно 454.519 гласа, додека за СДСМ својот глас го дале вкупно 436.823 македонски граѓани. За ВМРО-ДПМНЕ 51 мандат, за СДСМ 49 мандати Без никаква промена во мандатите останува крајната рас ...

Read more

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ВИКТОРИЈА: ОДРЖАН МАКЕДОНСКИ КУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ 2016

28 ноември 2016 година, Мелбурн, Викторија - Вчера на 27 ноември, недела, во Commonwealth Reserve Williamstown се одржа Годишниот Македонски културен фестивал во Мелбурн. Годишниот Македонски културен фестивал започна со интонирање на Австралиската и Македонската национална химна. Програмата на Фестивалот ја покажа богатата култура на Македонија со македонски песни и ора. Присутните имаа можност да вкусат т ...

Read more

Македонската дијаспора од Швајцарија не ја дава Македонија

Паралелно со најголемиот митинг, на најголемата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, се одржа собир и на македонската дијаспора од Локарно, Швајцарија во присуство на носителот на ИЕ 7, Рамазан Мифтароски, министерот за одбрана Зоран Јолевски, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Затуроски и претседатели на ЗК на ВМРО-ДПМНЕ, каде што беше преставена листата на кандидатите за пратеници на ВМРО- ДПМНЕ за ИЕ 7 ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top