Хан в четврток во Скопје

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во четврток доаѓа во Република Македонија, во време кога во земјата се водат разговори за формирање на Влада по парламентарните избори на 11 декември минатата година. Oд канцеларијата на Хан потврдија дека еврокомесарот ќе биде во Скопје на 9-ти овој месец за да учествува на министерскиот состанок посветен на енергетиката во рамки на пр ...

Read more

Меѓународна конференција за климатски промени во Скопје

Стимулирње трансфер на знаење и соработка за критички прашања поврзани со климатските промени  е целта на „Третата меѓународна конференција за климатски промени“ која денеска ќе биде отворена на ФОН Универзитетот во Скопје во организација на проектот на УСАИД за општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Милиеуконтакт Македонија. На конференцијата предвидено е да се обратат директорот на Мисиј ...

Read more

Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија. „Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината ...

Read more

Иванов: Прво доказ за мнозинство, а потоа мандат за влада

Мандат за состав на новата влада ќе добие партијата или коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието. Ова го изјави синоќа претседателот на државата Ѓорге Иванов по консултациите со лидерите на политичките партии кои освоија мандати во Собранието на Република Македонија. - По остварените консултации, сакам да ве известам дека мандат за состав на новата Влада ќе добие парт ...

Read more

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: АПЕЛ ДО ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ И НИВНИТЕ КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ ЗА ЕДИНСТВО ПО НАЦИОНАЛНИТЕ И ДРЖАВНИТЕ ИНТЕРЕСИ!

26 јануари 2017 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) независно од парламентарното мнозинство за формирање на Влада, апелира до ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и нивните коалициони партнери, на договор за семакедонско помирување и обединување, наспроти т.н. албанска платформа која претставува ултиматум за редефинирање на уставниот поредок и на државноста!   ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ имаат историска ...

Read more

Хјуман Рајтс Воч одбива да ги идентификува преговорите за името како напад врз најосновните права на Македонија

Покрај барањата од Македонското меѓународно движење за човекови права до Хјуман Рајтс Воч, која важи за една од најголемите и највлијателни организации за човекови права во светот, да ги осуди од Обединетите Нации спонзорираните преговори за името со цел да се смени името на Македонија, оваа организација го одби тоа. Бенџамин Ворд, заменик директор на Дивизијата на ХРВ за Европа и Централна Азија како причи ...

Read more

Широка коалиција: добар предлог, тешка реализација!

Партиите молчат по сугестијата на Хан за потреба од широка коалиција. Според неофицијални информации, по прицип „и волкот сит, и овците на број“ Груевски и Ахмети нашле формула за влада без отстапување од тврдите позиции Меѓу парламентарните партии во Македонија засега нема изразен интерес за формирање влада поддржана од широко парламентарно мнозинство, како што вчера сугерираше еврокомесарот за проширување ...

Read more

Грчки медиуми за документите на ЦИА: Русија сакала обединета Република Македонија со Солун

Весникот „Елефтерос Типос” пишува дека за таа цел, Русија креирала и специјален комитет со цел “поттикнување на бунтови против грчките и југословенски власти”. Под името Република Македонија, државата да ја и опфаќа и територијата што ги вклучува пристаништата во Солун, Кавала и Александропулос. Ова бил планот промовиран од страна на Советскиот Сојуз по втората светска војна, пренесуваат грчките медиуми, по ...

Read more

Иванов му го даде мандатот на Груевски, тече рокот од 20 дена за формирање влада

Од денеска почнува да тече рокот од 20 дена во кој мандатарот за составување на новата влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, треба да поднесе програма и предлог-состав на Владата до Собранието. Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, како што беше најавено, попладнево, дваесетина минути по 13 часот, на кратка свеченост во вилата на Водно му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Владата, на п ...

Read more

Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“

Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META)  Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација. Програмата денеска е во знакот на одбележувањето на верскиот празник Свети Василиј Велики, заштитник на вевчанските василичари и на Вевчани, додека формалниот почеток на карневалот е в четврток. Денеска, со почеток во 17 часот, во Клубот на пензионери во Вевчани ќе ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top