Заев: На почетокот на идната недела Македонија ќе има нова влада

„Можам да кажам дека со сите партии, освен БЕСА, сме многу поблиску и за кадри и за ресори. Со БЕСА се уште разговараме за тоа. Ќе се обидеме до крајот на неделата да испратиме предлог до Собранието“, рече Заев. На новинарско прашање, тој рече дека доколку во петок се достави предлог до Собранието, на почекотот на наредната недела Македонија треба да има нова влада. Заев изјави дека со Могерини разговарале ...

Read more

NACIONALNE MANJINE ZAGREBA VESELO PROSLAVILE SVOJ DAN NA ZRINJEVCU

Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba danas je u Paviljonu Zrinjevac proslavila Dan nacionalnih manjina Grada Zagreba. Na proslavi se po šesti okupilo 19 nacionalnih manjina; albanska, austrijska, bošnjačka, crnogorska, češka, mađarska, makedonska, njemačka, romska, slovenska, srpska, bugarska, poljska, rusinska, ruska, slovačka, talijanska, ukrajinska, židovska koje su predst ...

Read more

Студентите-македонисти во Париз ја претставија македонската култура

Во Амбасадата на Република Македонија во Франција вчера вечер, се одржа Македонска вечер, во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации ИНАЛКО во Париз и Амбасадата на Република Македонија, јавува дописникот на МИА од Париз. Настанот бил осмислен и координиран од лекторот по македонски јазик на ИНАЛКО, Борче Арсов. Вечерта биле претставени студентите од  Институтот по македонск ...

Read more

Камбовски: Доста беше од неразумната волја за моќ и неодговорна власт

На одбележувањето на 114 годишнината од смртта на револуционерот Гоце Делчев во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), академикот Владо Камбовски ги осуди насилствата од 27. април во Собранието и додаде дека очекува казна за сторителите. „Доста беше од неразумната волја за моќ и неодговорна власт, од партизирани институции, медиуми, од корупција и организиран криминал. Од слепа правда, од н ...

Read more

ПРИЗНАНИЕ: „Најдобар млад научник“ за 2016 година за Христијан Ѓорески

Ѓорески е носител на повеќе домашни и меѓународни награди и признанија, коавтор на меѓународна апликација за патент во Обединетото Кралство, коавтор на два патента во Република Словенија, коавтор на 11 научни трудови во меѓународни рецензирани списанија, од кои седум во списанија со фактор на влијание, и е коавтор на 40 научни трудови презентирани на меѓународни конференции Претседателот Ѓорге Иванов денеск ...

Read more

Македонија одбележува 114 години од загинувањето на Гоце Делчев

Во Македонија денеска се одбележуваат 114 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турска војска во селото Баница, на пат кон Сер. Делегации на Матицата на иселениците од Македонија, Владата и на Собранието на Република Македонија по повод смртта на Делчев ќе положат  цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје, а потоа и пред споменикот на Делчев ...

Read more

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието, прв гостин Жбогар

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, во средата  рано  утрото дојде во Собранието и влезе во кабинетот претседателот на законодавниот дом, потврдиле за МИА собраниските служби. Џафери минатиот четврток по завршувањето на продолжението на конститутивната седница по предлог на СДСМ и со поддршка на пратениците на албанските партии беше прогласен за нов собраниски спикер. Веднаш потоа, како прв гостин на Џафери во ...

Read more

Крвавата ноќ во македонското Собрание

Фотографии и видеа од тревожните настани на 27 април 2017. Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Парламентот за време на редовна, континуирана седница на Собранието, пред очите на јавноста и на медиумите. (Фото: Ѓ. Личовски) Зоран Заев му го честита на Талат Џафери изборот за нов претседател на Собранието. (Фото: Ѓ. Личовски) Хаосот почна веднаш откако парламентарното мнозинство го и ...

Read more

Иванов: Нема мандат додека не се отстранат правните и политичките пречки

Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека мандатот за формирање Влада нема да биде врачен се додека правните и политички пречки не бидат отстранети. – Се додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат ...

Read more

Нови правила за добивање австралиско државјанство

Австралија ги заострува критериумите за добивање државјанство. Подобро познавање на англискиот јазик, подолг престој во земјата и доказ за интеграција, како што е работен ангажман, се дел од заострените мерки кои оваа земја има намера да ги воведе, соопшти австралискиот премиер Малколм Тербнул. Тој нагласи дека на тестирањето ќе се инсистира на вистинки австралиски вредности, наместо досегашниот со поширок ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top