Еспресо во Трст

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот што годинешниов самит на ЕУ со земјите од Западен Балкан се одржа во Трст. Едниот е поврзан со хедонистичкиот дел на собирот. А тоа е кафето, но не кое било каф ...

Read more

Претседателот Иванов на форумот Кран Монтана во Барселона

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова престојува во работна посета на Кралството Шпанија, каде ќе учествува на 28-та годишна сесија на форумот Кран Монтана, што се одржува во Барселона. На сопругата на македонскиот претседател Маја Иванова денеска ќе и`биде доделена наградата Златен медал на форумот Кран Монтана за нејзините активности, проекти и иницијат ...

Read more

Евростат: Македонија доцни со попис на населението

Република Македонија веќе пет години доцни со спроведување на попис, а тој не е политичка, туку статистичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата. Ова е пораката од Европската канцеларија за статистика (Евростат), што за МИА ја пренесе Пјетер Евераерс, директор за меѓуна ...

Read more

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писмо на премиерот Заев од премиерот на НР Кина Ли Кечијанг. Во новата Влада на Република Македонија, Кина гледа добар партнер и голем потенцијал за продлабочување на соработката помеѓу двете држави. Кинеската амбасадорка Лисјен соопш ...

Read more

Средба на премиерот Заев со турскиот министер Чавушоглу: Реформската Влада на Македонија ги отвора евро-атлантските и економските перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара. На средбата е изразена заедничка опред ...

Read more

Средба на премиерот Заев со јапонската амбасадорка Ханеда: Владата определена кон демократските реформи, отвора големи перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со новата резидентна амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда. Амбасадорката Ханеда пренесе лични честитики од премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, до премиерот Заев, за стапувањето на должност претседател на Владата на Република Македонија. Исто така, изразена е силна поддршка од Јапонија за определбата на Владата на Македонија кон де ...

Read more

Заев се сретна со Могерини

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставничката за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, со што почнаа интензивните дипломатски средби со врвот на ЕУ и НАТО. Заев и владиниот тим за стратешките надворешно-политички приоритети – членството во НАТО и ЕУ, вицепремиерите Шекеринска и Османи и министерот за надворешни, Димитров, носат план за реформи во идниот период, кои би дон ...

Read more

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски

Владата на Република Македонија, на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, согласно законските одредби, да го достави до Советот на јавни обвинители на Република Македонија и да побара мис ...

Read more

Идната министерка за образование Дескоска најави: Нема екстерно

Идната министерка за образование и наука, Рената Десковска на прес конференција во Собранието денеска информираше дека екстерно тестирање нема да има. Како што рече таа, одблокирана е работата на Собранието и направен е договор за неколку комисии меѓу кои и Комисијата за образование и уште утре на дневен ред ќе биде екстерното тестирање. Таа се надева дека опозицијата ќе соработува и ако е потребно ќе се ра ...

Read more

НОВА ВЛАДА ДО СРЕДА НА ПОЛНОЌ – СПИСОК НА СИТЕ МИНИСТРИ

Седницата за избор на Владата во Собранието ќе биде во вторник во 11 часот, соопштија ноќеска на полноќ од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. „Претседателот на Собранието Талат Џафери, Предлогот за состав на Владата на Република Македонија и Програмата на Владата веднаш ги достави до пратениците, а седницата за избор на Владата ја закажа за вторник во 11 часот“, стои во соопштението од К ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top