Од Македонија се иселиле 10.000, а не 500.000 граѓани

Една година од прекинувањето на најголемата статистичка операција во Македонија, најверојатно поради недостиг од официјални податоци и факти, во медиумите проструија контрадикторни информации, кои велат дека наводно 447.000 лица во последната декада се иселиле од земјата! Има или нема ваков загрижувачки број на Македонци што се иселиле оттука најверојатно ќе се дознае на собраниска седница, која опозицискит ...

Read more

ЕУ конечно на Македонија да ѝ даде датум за почеток на пристапните преговори

Не е интерес само на Скопје, туку и на ЕУ, пристапните преговори конечно да почнат, изјави за ДВ Франко Фратини, кој учествуваше на 2. Берлински форум посветен на иднината на Европа, јавува Дојче веле. „Сметам дека сите членки на ЕУ треба да се посветат на наоѓање конечно решение на приказната за името. Конечно да ја отворат вратата и на Македонија да ѝ дадат датум за почеток на пристапните преговори. Ова е ...

Read more

Двојно повеќе пасоши годинава отколку лани

Мобилните тимови за издавање пасоши во дијаспората работат со полна пареа. Изминативе десет месеци во Австралија, САД и во Европа се издадени двојно повеќе пасоши отколку во цела 2011 година. Некои од активистите во дијаспората велат дека ова може да се толкува како знак дека се подготвуваат предвремени избори. Дури 1.395 македонски иселеници извадиле пасош во мобилните станици, за разлика од минатата годин ...

Read more

Бидете дипломатски активни кон соседите

На Македонија годинава ~ е потребна поинаква дипломатска активност - да ги подобри односите со соседите колку што може повеќе, вели британскиот амбасадор во земјава, Kристофер Ивон, во интервју за радио „Слободна Европа“.   На прашањето дали засилена дипломатска активност и лобирање може да ~ помогне на Македонија да добие датум за преговори, Ивон вели: „Што се однесува до тоа дали ни треба засилена ди ...

Read more

Потешко до лидерска средба отколку до решение за името

Поголемите партии се воздржани околу идејата за нова лидерска средба за името. ВМРО-ДПМНЕ вели дека ќе се изјасни ако има повик за средба, а од СДСМ - дека таму ќе кажат што имаат за Меморандумот. Нема експертска согласност ниту околу тоа кој треба да ја свика – претседателот или премиерот? Барањето на Европската комисија за паралелни преговори за името и за ЕУ и грчкиот Предлог-меморандум за разбирање треб ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top