27. Генерално собрание на СМК

Во сабота, на 5-ти август се одржа 27. Генерално собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) во Големата сала на Музејот на македонската револуционерна борба во Скопје. На него беа донесени повеќе резолуции за: одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата; суверенитетот, унитарноста и државноста; и за Договорот за добрососедство со Бугарија и  заедничкото македонско-бугарско одбележување на Или ...

Read more

Традиционална Семакедонска средба во потпелистерското село Трново

Матицата на иселениците од Македонија, Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија-Битола, Сојузот на Македонците од Егејот-Македон и Светскиот македонски конгрес денеска во потпелистерското село Трново ја одржаа традиционалната 46. Светска македонска иселеничка средба и 37. Погранична средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија. Народниот собир во Трново го отвори Иван Џо Петрески, п ...

Read more

Од „Александар Велики“ ќе се лета кон Малта, Рим и Векше – Шведска

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ од денеска ќе лета кон три нови дестинации од скопскиот аеродром „Александар Велики“. Два пати неделно од Скопје ќе сообраќаат авиони кон Малта, Рим и шведскиот град Векше. Картите за овие дестинации веќе се пуштени во продажба на Интернет. Со тоа, авикомпанијата „Визер“ ќе лета кон вкупно 29 дестинации од двата македонски аеродрома. Министерот за транспорт и врски Горан ...

Read more

Еспресо во Трст

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот што годинешниов самит на ЕУ со земјите од Западен Балкан се одржа во Трст. Едниот е поврзан со хедонистичкиот дел на собирот. А тоа е кафето, но не кое било каф ...

Read more

Претседателот Иванов на форумот Кран Монтана во Барселона

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова престојува во работна посета на Кралството Шпанија, каде ќе учествува на 28-та годишна сесија на форумот Кран Монтана, што се одржува во Барселона. На сопругата на македонскиот претседател Маја Иванова денеска ќе и`биде доделена наградата Златен медал на форумот Кран Монтана за нејзините активности, проекти и иницијат ...

Read more

Евростат: Македонија доцни со попис на населението

Република Македонија веќе пет години доцни со спроведување на попис, а тој не е политичка, туку статистичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата. Ова е пораката од Европската канцеларија за статистика (Евростат), што за МИА ја пренесе Пјетер Евераерс, директор за меѓуна ...

Read more

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писмо на премиерот Заев од премиерот на НР Кина Ли Кечијанг. Во новата Влада на Република Македонија, Кина гледа добар партнер и голем потенцијал за продлабочување на соработката помеѓу двете држави. Кинеската амбасадорка Лисјен соопш ...

Read more

Средба на премиерот Заев со турскиот министер Чавушоглу: Реформската Влада на Македонија ги отвора евро-атлантските и економските перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара. На средбата е изразена заедничка опред ...

Read more

Средба на премиерот Заев со јапонската амбасадорка Ханеда: Владата определена кон демократските реформи, отвора големи перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со новата резидентна амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда. Амбасадорката Ханеда пренесе лични честитики од премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, до премиерот Заев, за стапувањето на должност претседател на Владата на Република Македонија. Исто така, изразена е силна поддршка од Јапонија за определбата на Владата на Македонија кон де ...

Read more

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top