Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен. Кинеската амбасадорка Лисјен му врачи писм ...

Средба на премиерот Заев со турскиот министер Чавушоглу: Реформската Влада на Македонија ги отвора евро-атлантските и економските перспективи

Средба на премиерот Заев со турскиот министер Чавушоглу: Реформската Влада на Македонија ги отвора евро-атлантските и економските перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Ме ...

Средба на премиерот Заев со јапонската амбасадорка Ханеда: Владата определена кон демократските реформи, отвора големи перспективи

Средба на премиерот Заев со јапонската амбасадорка Ханеда: Владата определена кон демократските реформи, отвора големи перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со новата резидентна амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда. Амбасадорката Ханеда пренесе лични честит ...

Заев се сретна со Могерини

Заев се сретна со Могерини

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставничката за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, со што почнаа интензивните дипломатски средби со врвот на ...

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски

Владата на Република Македонија, на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Владата донесе одлука ...

Имаш Скопје ти ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ… (ВИДЕО + ФОТО)

Имаш Скопје ти ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ… (ВИДЕО + ФОТО)

Повеќе илјадници навивачи, симпатизери, граѓани, црвено-црни срца ги пречекаат европските ракометни ШАМПИОНИ на плоштадот Македонија во Скопје. Огромна еуфорија ги дочека „вардарци ...

Идната министерка за образование Дескоска најави: Нема екстерно

Идната министерка за образование Дескоска најави: Нема екстерно

Идната министерка за образование и наука, Рената Десковска на прес конференција во Собранието денеска информираше дека екстерно тестирање нема да има. Како што рече таа, одблокиран ...

© 2017 Матица на иселниците од Македонија

Scroll to top